Michel Vinaver, dramaturg şi fost antreprenor francez, a încetat din viaţă la Paris, duminică, la vârsta de 95 de ani, a anunţat AFP fiica sa, actriţa Anouk Grinberg, conform Agerpres.
Fiu al unui anticar şi al unei avocate, Michel Vinaver - Grinberg, pe numele său real - a dus aproape 30 de ani o viaţă dublă, fiind director executiv al grupului Gillette şi în acelaşi timp dramaturg.
El a semnat mai întâi două romane, înainte de a intra în lumea teatrului în 1955, la doi ani după angajarea în cadrul Gillette. "Am exclus de la început să depind de producţia mea literară pentru a trăi", a mărturisit el pentru AFP în 2015.
Primele sale piese, "Les Coréens" - pusă în scenă de Roger Planchon în 1956 - şi "Les Huissiers", nu au nimic de-a face cu viaţa de director executiv a celui care a fost tată a patru copii, printre care Anouk Grinberg.
"Mi-am stabilit o interdicţie: să nu vorbesc despre mine şi despre munca mea", a declarat el pentru AFP. După câteva piese, însă, el a revenit: "Am renunţat la acest tabu". A urmat "Par dessus bord", o relatare despre absorbţia unei întreprinderi familiale franceze de către o multinaţională americană.
De atunci, munca în cadrul companiei a ocupat un loc central în opera lui Michel Vinaver, care a fost nominalizat de trei ori la Premiile Moliere, consacrate teatrului, şi a fost laureat al Grand Prix du Théâtre al Academiei Franceze în 2006.
Michel Vinaver, dramaturg şi fost antreprenor francez, a încetat din viaţă la Paris, la vârsta de 95 de ani
Explorează subiectul
Articole Similare

2.164
Nu-ți împărtăși viața chatbot-urilor AI: Ce informații nu trebuie niciodată să dezvălui
2.164

137
Actorul Dick Van Dyke împlinește 100 de ani: 'Nu sunt de ajuns, vreau să trăiesc mai mult'
137

9
Muzeul Naţional al Libiei se redeschide la Tripoli după 14 ani de la căderea regimului Gaddafi
9

26
Expoziție inedită la Arad: Crăciunul tradițional versus sărbătorile comuniste
26

2.871
VIDEO Moarte ciudată pentru actorul din ”Pulp Fiction”: A fost găsit în propriul apartament
2.871

4.535
Destin surprinzător al unui hit românesc: Mirabela Dauer dezvăluie ce piesa de-a ei se cântă la înmormântări
4.535

48
Cele mai populare expresii și prescurtări de pe TikTok, explicate: Ce înseamnă 'POV', 'W' sau 'TFW'
48

1.460
România, sub lupa Europei după filmul Recorder: țara, în plină criză, cu un sistem judiciar paralizat de influențe politice (DW)
1.460

63
A murit Arthur Cohn, producător elvețian multiplu laureat Oscar, la 98 de ani
63

5.956
Piperea mută disputa cu Recorder la Bruxelles: Kovesi așteaptă prescripția în dosarul vaccinurilor?
5.956

133
Veste bună pentru Regele Charles al III-lea: Tratamentul său pentru cancer poate fi redus începând cu anul viitor
133

73
VIDEO ÎPS Teodosie a împlinit 70 de ani de viață
73

34
HBO Max dezvăluie selecția producțiilor originale pentru 2026
34





















Comentează