Perechea româno-germană Mihaela Buzărnescu/Anna-Lena Friedsam s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Bogota (WTA), dotat cu premii totale de 235.238 dolari, după 7-6 (4), 6-4 cu cuplul indonezian Beatrice Gumulya/Jessica Rompies.
Buzărnescu şi Friedsam, favoritele numărul trei, au obţinut victoria după o oră şi 37 de minute.
Buzărnescu şi partenera sa au fost conduse în primul set cu 3-0 şi 4-1, dar au reuşit egalarea, 4-4, au salvat o minge de set, dar au ajuns în tiebreak, unde s-au impus cu 7-4. Mihaela Buzărnescu şi Anna-Lena Friedsam au controlat actul secund, în care au avut 3-0, 4-1 şi 5-2, câştigând cu 6-4.
Perechea româno-germană şi-a asigurat un cec de 2.300 dolari şi 60 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sfedrturi contra cuplului care a câştiga meciul Iana Sizikova (Rusia)/Yafan Wang (China) - Jessica Plazas/Antonia Samudio (Columbia).
În alt meci, Irina Bara şi slovena Dalila Jakupovic au fost întrecute în primul tur de Elixane Lechemia (Franţa)/Ingrid Neel (SUA), cu 7-5, 6-3, într-o oră şi 27 de minute, în ciuda celor 8 duble greşeli comise de învingătoare.
Bara şi Jakupovic s-au ales cu 1.750 dolari şi un punct WTA.
La simplu, în primul tur, Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe franţuzoaica Harmony Tan, iar Irina Bara pe olandeza Arantxa Rus, a treia favorită.
Mihaela Buzărnescu, calificată în sferturile probei de dublu la Bogota (WTA)
Explorează subiectul
Articole Similare

31
U-BT Cluj-Napoca încheie anul 2025 cu o victorie dramatică în fața lui Śląsk Wrocław
31

22
Mijlocaşul bosniac Miralem Pjanic şi-a anunţat retragerea din activitate la 35 de ani
22

1.545
Se pregătește un adevărat cutremur în fotbal: cum va schimba jocul noua regulă propusă de șeful FIFA
1.545

16
Tunisia şi Tanzania s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni
16

16
FC Hermannstadt s-a despărţit de fundaşul luxemburghez Vahid Selimovic
16

7
Atacantul Samy Merheg va evolua pentru Sporting Braga
7

25
Roberto Baggio propune o reformă pentru fotbalul italian: accent pe tineri și limitarea străinilor
25

8
La final de an, jucători ai lui Espanyol Barcelona au vizitat două spitale de copii
8

20
Liverpool s-a despărţit de secundul responsabil de fazele fixe
20

34
Espanyol Barcelona anunţă măsuri sporite de securitate pentru derby-ul catalan cu FC Barcelona
34

22
Incident la naționala Franței: polițist sancționat în urma unei donații primite de la Mbappé
22

30
Real Madrid încheie 2025 din postura de cea mai valoroasă echipă a planetei
30

13
Fundaşul lateral Raffaele Stroe a semnat cu Chindia
13

















Comentează