Mihaela Buzărnescu și Irina Begu au fost eliminate în sferturi la dublu la Wimbledon

Mihaela Buzărnescu

Perechea Begu/ Buzărnescu s-a oprit în semifinalele competiției de la Wimbledon. Sportivele noastre au fost învinse de Nicole Melichar (SUA)/ Kveta Peschke (Cehia), scor 7-5; 4-6; 4-6, după un meci de peste 2 ore, scrie Mediafax.

Irina Begu și Mihaela Buzărnescu, favorite 15 la câștigarea trofeului, părăsesc turneul din Marea Britanie, după ce au pierdut, la mare luptă, partida din penultimul act împotriva favoritelor 12, Nicole Melichar și Kveta Peschke. Sportivele noastre au reușit să se impună în primul set, scot 7-5, reușind break-ul în ultimul game al setului, dar nu au mai avut aceeași prestație în următoarele seturi.

În partea a doua, singurul break a fost făcut în debutul setului, după care s-a mers cap la cap. Adversarele româncelor s-au impus cu 6-4.

Ultimul set a avut aceeși desfășurare ca precedentul. Melichar/ Peschke au luat un game pe serviciul adversarelor la debut,care s-a încheiat cu 6-4.