Mihai Tudose îl ironizează pe Ludovic Orban și îl compară cu Richard al III-lea: 'Dau un regat pentru un cal' vs. 'Dau tot pentru un scaun'

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 18-12-2020

Actualizat: 18-12-2020

Article thumbnail

Sursă foto: ziaruldemures.ro

Vicepreședintele PSD Mihai Tudose a caracterizat, în stilu-i caracteristic, rezultatul negocierilor dintre PNL, USR PLUS și UDMR pentru formarea noului Guvern. Cele 3 partide au anunțat, vineri seară, că au ajuns la o întelegere, iar premierul desemnat agreat de toate cele formațiuni politice este Florin Cîțu. PNL va avea 9 minister, USR PLUS 6, iar UDMR 3.

"Dau un regat pentru un cal“ - Richard

"Dau tot pentru un scaun” - Orban

Richard nu a sfârșit bine....", a scris Mihai Tudose, pe Facebook.

Citește și: Marcel Ciolacu, scrisoare către Președintele Klaus Iohannis: ‘Vă solicit să cereți Guvernului să slujească interesul public, nu interesul de partid’

Richard al III-lea, ultimul rege din Casa York, a fost cel care a strigat: „A horse! A horse! My kingdom for a horse”, tradus în românește, mai scurt, prin „Dau un regat pentru un cal”. El a fost făcut celebru mai degrabă de William Shakespeare prin operele sale de teatru, decât prin faptele sale din istorie.

Richard al III-lea a fost rege al Angliei, din 1483 până la moartea sa, în 1485. Richard al III-lea a purtat un război continuu cu Casa Lancaster și liderul acesteia, Henry Tudor. El a pierdut Bătălia de la Bosworth, reprezentând punctul culminant al Războiului celor Două Roze și sfârșitul dinastiei Plantagenet.

Richard al III-lea a murit pe câmpul de luptă în Bătălia de la Bosworth. Rămășițele sale au fost pierdute vreme de 530 de ani și au fost găsite după niște săpături arheologice în orașul Leicester, în anul 2012. Deși a domnit puțin, acesta a rămas în istorie ca un tiran sângeros, asta și din cauza faptului că a fost urmat de dinastia Tudorilor, care i-au fost dușmani.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri