Forţele israeliene au împuşcat mortal un palestinian în timpul unui incident în nordul Cisiordaniei, în timp ce militarii se pregăteau pentru demolarea locuinţei unui bărbat palestinian acuzat de uciderea unui israelian, a anunţat luni Ministerul Sănătăţii palestinian, informează Reuters, potrivit Agerpres.
Ciocnirile au izbucnit duminică seară târziu în satul Silat al-Harithiya, unde a locuit un palestinian arestat şi acuzat de uciderea unui israelian, într-un atac armat comis în 16 decembrie împotriva unei maşini în apropiere de colonia evreiască Homesh.
Mai mulţi martori au declarat că între soldaţii israelieni şi bărbaţii înarmaţi palestinieni a avut loc un schimb de focuri de armă după sosirea trupelor pentru a efectua demolarea.
Armata israeliană a afirmat că va distruge un etaj al casei unde trăise atacatorul palestinian.
Ulterior, sute de palestinieni au aruncat cu pietre şi sticle incendiare spre soldaţii israelieni, care au ripostat folosind ''echipament pentru dispersarea mulţimilor şi au tras focuri de armă către bărbaţii înarmaţi văzuţi'', a explicat armata israeliană, care nu a confirmat că s-a înregistrat o victimă.
Conform Ministerului Sănătăţii palestinian, în timpul incidentului un palestinian a fost ucis, iar alţi 10 răniţi.
Israelul susţine că demolările caselor autorilor de atacuri palestinieni pot contribui la descurajarea atacurilor viitoare. Organizaţiile pentru drepturile omului au criticat măsura, care adesea vizează locuinţe unde trăiesc alţi membri ai familiei şi pe care o consideră o pedeapsă colectivă.
Militarii israelieni au împuşcat mortal un palestinian în nordul Cisiordaniei
Explorează subiectul
Articole Similare

78
Operațiune de amploare: administrația Trump anunță desfășurarea a sute de agenți federali în Minneapolis
78

21
Gigantul tehnologic Meta cere Australiei să reconsidere interdicția privind rețelele de socializare
21

35
Autorităţile din Iran fac apel la un marş naţional în opoziţie cu protestele anti-regim
35

236
Melodia care a salvat vieți: rolul neașteptat al unui videoclip care a contribuit la găsirea a 21 de copii dispăruți
236

34
Mii de turiști au rămas blocați în nordul Finlandei: zborurile au fost anulate din cauza frigului sever
34

963
De unde au lansat rușii racheta balistică Oreșnik și de ce contează locul lansării
963

683
Haos în Bulgaria: băncile sunt asaltate de oameni care aduc kilograme de leva, în monede, pentru a le schimba în euro
683

596
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a anunțat că a atacat trei platforme de foraj aparținând companiei ruse Lukoil din Marea Caspică
596

106
Imagini șocante cu zeci de cadavre îngrămădite în faţa unei morgi de lângă Teheran
106

63
Israelul şi Germania au semnat un acord în domeniul securităţii: Iranul este vizat
63

103
Hamas va dizolva actualul guvern din Gaza
103

2.555
Scene macabre pe o plajă, o destinaţie populară pentru observarea balenelor: Cinci capete umane tăiate au fost găsite
2.555

104
Ursula von der Leyen va semna sâmbăta viitoare, în Paraguay, acordul de liber schimb cu Mercosur
104

















Comentează