Ministerul Finanţelor a atras, luni, aproape 270 milioane de lei de la bănci

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 27-05-2024

Actualizat: 27-05-2024

Article thumbnail

Sursă foto: hotnews.ro

Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, luni, 270 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 165 de luni şi un randament mediu de 6,90% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Valoarea nominală a emisiunii a fost de 200 de milioane de lei, iar băncile au subscris 494 milioane de lei.

Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 30 de milioane de lei la randamentul stabilit luni pentru obligaţiuni.

Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna mai 2024, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 5,2 miliarde de lei, la care se poate adăuga suma de 690 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Suma totală, de 5,89 miliarde de lei, este cu 890 milioane de lei mai mică faţă de cea care a fost programată în aprilie 2024, de 6,78 miliarde de lei, şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri