Ministrul de externe polonez Jacek Czaputowicz a lăsat de înţeles, luni, că ar putea demisiona, în contextul în care Partidul Lege şi Justiţie (PiS), aflat la guvernare, ia în considerare să opereze unele schimbări în executivul de la Varşovia în urma recentelor alegerilor prezidenţiale, transmite Reuters potrivit Agerpres.
Scrutinul, câştigat de preşedintele în exerciţiu Andrzej Duda, susţinut de PiS, a fost considerat esenţial pentru viitoarele relaţii ale Poloniei cu Uniunea Europeană.
''În urmă cu câteva luni, am convenit cu premierul Mateusz Morawiecki să-mi continui misiunea până la alegerile prezidenţiale'', a declarat Czaputowicz pentru cotidianul Rzeczpospolita. El a adăugat că nu există presiuni asupra sa din partea PiS pentru a renunţa la funcţie.
''Dar eu cred că este un moment bun pentru o schimbare la vârful diplomaţiei noastre'', a spus Jacek Czaputowicz.
Liderul PiS, Jaroslaw Kaczynski, a anunţat duminică într-un interviu radio că intenţionează să remanieze guvernul ''la scurt timp după pauza de vară''.
Premierul Mateusz Morawiecki urmează să rămână la conducerea guvernului, a precizat Kaczynski.
Decizia liderului PiS este mai degrabă un răspuns la victoria la limită a lui Andrzej Duda în recentul scrutin prezidenţial din Polonia. Duda a obţinut victoria doar cu un avans mic în faţa contracandidatului său, Rafal Trzaskowski, reprezentantul principalului partid de opoziţie, Platforma Civică (PO). Mulţi consideră că acesta este un semn al nemulţumirii electoratului polonez faţă de activitatea guvernului.
Jaroslaw Kaczynski a menţionat că vor fi făcute schimbări şi în interiorul PiS, însă nu a oferit detalii despre persoanele şi funcţiile vizate.
Pe de altă parte, el a precizat că va continua planul de ''repolonizare'' a presei, ceea ce va însemna că va limita participarea capitalului străin în domeniul media din Polonia. În timpul campaniei pentru alegerile prezidenţiale, guvernul conservator de la Varşovia s-a plâns că media, mai ales cea deţinută de proprietari germani, este părtinitoare în prezentarea problemelor guvernamentale.
Ministrul de Externe polonez ar putea demisiona în urma alegerilor câștigate de Andrzej Duda
Explorează subiectul
Articole Similare

532
Planul prin care Europa izolează Ungaria în favoarea Ucrainei și a R. Moldova
532

11
VIDEO Taifunul Bualoi lovește în plin Vietnamul - Inundaţii în regiunea de nord a ţării, perturbând curse aeriene şi feroviare în capitala Hanoi
11

59
O copilă în vârstă de doi ani a fost desemnată zeiță vie în Nepa
59

37
Ucraineanul căutat pentru sabotarea Nord Stream, reținut în Polonia
37

1.990
Planul lui Trump pentru pacea în Gaza - Prima reacție de la Kremlin
1.990

2.507
Interpretarea Rusiei la rezultatele alegerilor din Republica Moldova: atacuri în rafală în termeni duri
2.507

140
Operațiune spectaculoasă a ucrainenilor în Caucaz - Un ofțer rus a fost ucis la mare disțanță de linia frontului
140

2.611
Netanyahu intervine dur: NU am acceptat niciun plan de pace în discuțiile cu Trump! Armata israeliană rămâne în Gaza
2.611

202
Cine va controla Ferrari? O bătălie de familie pentru o avere uriașă zguduie Europa
202

1.409
Nicușor Dan salută 'efortul semnificativ' al lui Donald Trump pentru pace în Gaza: 'O oportunitate reală de a încheia războiul'
1.409

3.088
Europa prinsă în capcana gazului - Importurile din Rusia au explodat
3.088

957
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
957

82
Hamas analizează planul de pace propus de Trump
82
Comentează