Ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu, va avea luni, la Washington DC, consultări cu secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, în cadrul vizitei pe care o efectuează în Statele Unite ale Americii, în 8 şi 9 noiembrie, la invitaţia omologului său.
Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, vizita marchează totodată deschiderea oficială a celei de-a şaptea reuniuni a Dialogului Strategic România - SUA pentru implementarea Declaraţiei comune pentru Parteneriatul Strategic pentru secolul XXI între România şi Statele Unite ale Americii din 2011.
"Organizată în contextul simbolic al marcării, în 2021, a unor momente aniversare în relaţia bilaterală - zece ani de la adoptarea Declaraţiei Comune privind Parteneriatul Strategic pentru Secolul XXI şi de la semnarea şi intrarea în vigoare a Acordului privind amplasarea sistemului de apărare împotriva rachetelor balistice al Statelor Unite în România, precum şi cinci ani de la operaţionalizarea facilităţii antirachetă de la Deveselu, vizita va oferi importante oportunităţi pentru reconfirmarea angajamentului bilateral solid faţă de Parteneriatul Strategic şi pentru întărirea cooperării în promovarea proiectelor de interes comun pe toate dimensiunile Parteneriatului Strategic. De asemenea, vizita va prefigura marcarea, în 2022, a 25 de ani de la lansarea Parteneriatului Strategic dintre România şi SUA", a anunţat MAE, informează Agerpres.
MAE a menţionat că în acest context consultările dintre ministrul Bogdan Aurescu şi secretarul de stat Antony Blinken vor viza identificarea modalităţilor concrete de dezvoltare şi aprofundare a cooperării bilaterale în domeniile politic, securitar, militar, energetic, întărirea cooperării economice, inclusiv promovarea proiectelor strategice de interconectare prioritare pentru România - Rail2Sea şi Via Carpathia, precum şi în domeniul energiei nucleare civile.
"Ministrul Bogdan Aurescu va reitera, totodată, interesul României, ca Partener Strategic al SUA, pentru înregistrarea de progrese concrete în ceea ce priveşte accederea ţării noastre în programul Visa Waiver, ca obiectiv de mare importanţă pentru cetăţenii români. De asemenea, vor fi abordate evoluţiile recente în materie de securitate, cu accent asupra regiunii Mării Negre şi securităţii pe Flancul Estic al NATO, coordonarea în cadrul NATO, inclusiv în ceea ce priveşte negocierea Noului Concept Strategic, precum şi alte teme de interes de pe agenda transatlantică. Totodată, va exista un schimb de opinii privind situaţia relaţiilor cu Rusia, China, precum şi privind agenda regională, inclusiv evoluţiile recente din Republica Moldova", a informat MAE.
Ministrul de Externe român, vizită istorică în SUA: se discută proiecte vitale pentru România
Explorează subiectul
Articole Similare

662
Cătălin Predoiu contrazice propunerea lui Raed Arafat: "Problema nu e existenţa platformelor online..."
662

595
Daniel Băluţă îl atacă pe Ciprian Ciucu: "A te plânge a devenit mai nou principala activitate a celor aleşi să ne conducă destinele" / De ce consilierii PSD au votat împotriva creşterii tarifelor la transportul public
595

65
Cătălin Predoiu, de ziua DGPI: Este un pilon esențial pentru protejarea integrității instituționale și pentru apărarea capacității de funcționare a MAI
65

708
Prima zi de concediu medical nu va mai fi plătită. Tot ce trebuie să știi despre legea care a intrat în vigoare la 1 februarie
708

3.142
Ion Cristoiu îl ia peste picior pe președintele României: 'Nici inteligența artificială nu reușește să-l înțeleagă. Are dificultăți de exprimare'
3.142

6.030
Un fost ministru a izbucnit, după protestul din Miercurea Ciuc împotriva taxelor lui Bolojan: "Din 1.000 de copii, dacă sunt 10 care vorbesc românește"
6.030

2.374
Scandal după declarațiile ministrului Irineu Darău - FPTR: Turismul nu este partea semnificativă a evaziunii
2.374

2.396
Greii PSD se reunesc azi la Vila Lac: ce subiecte importante vor fi pe masa social-democraților
2.396

2.215
VIDEO George Simion tună și fulgeră la adresa Guvernului: 'Toată România explodează' / Protest AUR la Curtea de Argeș
2.215

3.251
22 de companii de stat, primul test al reformei 'de la fundație'. Vicepremierul Oana Gheorghiu: 'Nu promit miracole, ele nu există. Dar există oportunități reale'
3.251

2.469
Modelul Angliei, adus în România? PNL propune un nou modul educațional în școli după semnalul dat de Raed Arafat
2.469

4.208
PSD schimbă garda în București după eșecul de la alegeri: Cine sunt noii lideri din sectoarele 2, 4 și 6 / Băluță: Este 'nevoie de o nouă abordare'
4.208

1.758
Lifturi pentru milioane de români din blocuri vechi: propunere PSD pentru bugetul pe 2026
1.758

















Comentează