Ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, a participat, sâmbătă, alături de premierul Viorica Dăncilă și de câțiva membri ai cabinetului, la tradiționala procesiune cu ocazia Rusaliilor Catolice, procesiune ce este considerată ca fiind cea mai mare din Europa Centrală și de Est, ce s-a ținut la Șumuleu Ciuc.
În același loc a fost prezent, în a doua sa zi a vizitei apostolice în România, și Papa Francisc, care a ținut o slujbă impresionantă.
Până să ajungă lângă scenă, acolo unde avea un loc rezervat lângă celelalte, oficialități, Eugen Teodorovici a urcat pe jos și a stat de vorbă cu pelerinii veniți în număr mare să-l vadă pe Suveranul Pontif. Tot timpul a ținut în mână steagul tricolor, ca un simbol al unității.
La evenimentul de la Șumuleu Ciuc, județul Harghita, acolo unde Papa Francisc a oficiat o liturghie, au participat peste 85.000 de oameni.
Comentează