Ministrul de interne al Franţei, Gerard Collomb, consideră că este necesar ca ţările de tranzit, cum ar fi Algeria şi Marocul, să fie ajutate pentru a împiedica plecările migranţilor, în timp ce numărul migranţilor care ajung în Spania a devenit, în opinia lui, ''îngrijorător'', relatează AFP preluată de Agerpres.
Algeria şi Marocul sunt "gata să lucreze cu noi" pentru a evita trecerile migranţilor, "dar securizarea graniţelor lor este complicată şi necesită finanţare. Trebuie să ajutăm aceste ţări", a declarat ministrul într-un interviu acordat săptămânalului l'Express şi publicat marţi.
Chiar dacă numărul sosirilor în Europa ''nu se compară cu cel din 2015'', constatăm ''o creştere în ultimele luni'', în special pe ruta Maroc-Spania, unde ''afluxul de migranţi este îngrijorător, cu 33.795 de sosiri în opt luni, o creştere de 120% ", a subliniat el.
Acest lucru a determinat autorităţile franceze să recurgă la măsuri speciale de supraveghere în Pirineii Atlantici (sud-vestul Franţei), cu desfăşurarea "a două companii de jandarmerie" la graniţă, a adăugat el.
Migranţii care sosesc prin Spania "se îndreaptă direct spre capitala'' franceză şi "astăzi dificultatea este că 50% din solicitanţii de azil sunt concentraţi în zona pariziană", a menţionat ministrul francez.
Întrebat despre politica sa privind expulzările, Collomb a dat asigurări că nu are "un obiectiv numeric", dar că doreşte ca numărul celor expulzaţi 'să crească lună de la o lună la alta". Dar el a salutat creşterea cu 20% a numărului de migranţi care au revenit în ţările lor în acest an.
Ministrul francez a menţionat că va depune eforturi pentru a reduce numărul cererilor de azil înaintate de persoanele provenite din Georgia, număr care a crescut cu 306% după ridicarea obligativităţii vizelor pentru cetăţenii georgieni.
Totodată, el a dat asigurări că autorităţile nu vor manifesta toleranţă în cazul unor incidente rasiste, de genul celor petrecute în Germania. "Sperăm să le putem opri găsind un echilibru. Franţa trebuie să fie generoasă, dar să amintească în acelaşi timp faptul că aici nu se poate să vină toată lumea", a spus Gerard Collomb.
În acest context, este necesar ''să se creeze un mecanism european permanent pentru gestionarea migranţilor'' şi, 'înainte de a vorbi de repartizare', să existe siguranţa că toate sosirile sunt înregistrate, a concluzionat ministrul de interne francez.
Ministrul francez de interne cere ajutarea țărilor precum Algeria și Marocul pentru oprirea fluxului de migranți
Articole Similare

0
Prelungirea războiului este inutilă - Mesajul lui Zelenski pentru Putin
0

460
Strategia de apărare a SUA - Congresul îl contrazice pe Donald Trump
460

47
„Moment istoric”: Netanyahu anunță un acord record privind gazele naturale cu Egiptul
47

87
Băutura care sprijină sănătatea oaselor la femeile de peste 65 de ani – are beneficii suprinzătoare
87

40
Pericol în aer - EASA cere noi inspecții la avioanele A320
40

1.117
CNN pică la mijloc în mega-tranzacția deceniului - Trump intenţionează să folosească această problemă pentru a pune presiune asupra canalului care l-a criticat cel mai mult
1.117

45
Pregătiri de război - Estonia a început să construiască buncăre la graniţa cu Rusia
45

74
Noua putere de la Tbilisi își securizează poziția - Cetăţenii georgieni nu vor mai putea vota în străinătate
74

2.884
Ucraineanul Rinat Ahmetov a pus mâna pe o fabrică din România: produsele o să fie căutate nu doar în UE, ci și în timpul refacerii infrastructurii și industriei din Ucraina afectate de război
2.884

2.882
Ucraina contraatacă cu succes la Pokrovsk - Avans important în poarta Donbasului
2.882

104
Descoperire revoluționară: oamenii de știință au descoperit o metodă care ar putea vindeca un tip de leucemie
104

112
Muniție pentru F-16, rachete ghidate cu laser și rachete cu rază lungă de acțiune - Ajutor de sute de milioane de euro pentru Ucraina din partea Norvegiei
112

1.107
Lovitură dură în industria streamingului: Warner Bros. Discovery respinge oferta Paramount
1.107





















Comentează