"Ministerul Justiției demareaza procedurile numai dupa primirea de la instanta competenta a documentelor. Așteptam documentele de la instanta de judecata in acest moment. Conform atributiilor, Ministerul Justiției astepta documentele de la instanta de judecata. Datoria mea sa dispun toti pasii necesari in baza atributiilor care ne revin", a declarat Ana Birchall la Antena 3.
Poliția Română a sesizat Curtea de Apel București, cu privire la arestarea lui Radu Mazăre în Madagascar, instanța urmând să analizeze dacă sunt întrunite condițiile extrădării.
Ulterior, Curtea va informa Ministerul Justiției, care va cere autorităților din Madagascar extrădarea fostului edil.
Surse judiciare au declarat, pentru STIRIPESURSE.RO, că, in momentul in care a fost arestat, Radu Mazăre era impreuna cu iubita lui din Constanta, Mihalache Roxana Valentina.
IGPR a anunțat că Radu Mazăre a fost arestat în Madagascar pentru 6 zile, ca urmare a condamnării la 9 ani de detenție în România.
Comentează