Ministerul Justiţiei a pus în dezbatere publică, luni, un proiect de hotărâre care prevede majorarea numărului maxim de posturi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie de la 549 la 579.
"Art. 1. - Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie funcţionează cu un număr maxim de 579 de posturi. Art. 2. - La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, art. I din Hotărârea Guvernului nr. 486/2015 privind aprobarea unor măsuri administrative pentru buna funcţionare a instituţiilor din sistemul justiţiei, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 486 din 2 iulie 2015, se abrogă", se arată în proiectul postat pe site-ul Ministerului Justiţiei.
HG 486/2015 prevedea că Instanţa Supremă funcţionează cu un număr maxim de 549 de posturi.
Ministerul Justiţiei precizează că propunerile, sugestiile şi opiniile cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ supus dezbaterii pot fi transmise în scris pe adresa Ministerului Justiţiei sau prin e-mail până la data de 27 ianuarie, inclusiv.
Ministrul Justiţiei vrea să suplimenteze numărul posturile de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
Explorează subiectul
Articole Similare

32
Avertisment al autorităților: „Situaţia de la Plauru reprezintă un incident de natură chimică”
32

163
Nou caz de femicid în România! Un tânăr a agresat o femeie, apoi a omorât-o – individul a fost reținut
163

16
Vântul spulberă centrul țării - Mii de gospodării nu sunt alimentate cu energie electrică
16

12
Rector USAMVB: "S-a decis funcţionarea neîntreruptă a căminelor din campus pe toată durata sezonului de iarnă"
12

12
Explozie urmată de incendiu la o casă din Olt: un bărbat a fost rănit grav
12

2.168
ANM a emis Cod roșu în România: La Brașov vântul a făcut prăpăd
2.168

25
Vânt puternic la Brașov - ISU a intervenit pentru îndepărtarea arborilor
25

140
Sorin Cîmpeanu este alături de studenți: 'USAMV a decis funcționarea neîntreruptă a căminelor studențești pe toată durata sezonului de iarnă'
140

4.869
Senatul a votat - Lovitură financiară uriașă pentru judecătorii CCR
4.869

56
Buzoianu: Preţul mediu luat în calcul în dosarele de tăierile ilegale de lemn este de 164 de lei;legea trebuie updatată
56

2.138
BNR a dat în judecată o fostă asistentă medicală: La mijloc sunt despăgubiri pentru 18,4 kg de aur
2.138

224
În cea mai frumoasă biserică românească din Germania, cea din Würzburg, s-a săvârșit slujba Sfântului Maslu de către un sobor de șapte preoți
224

32
FOTO Aproape de o tragedie în Botoșani: un bătrân a suferit arsuri după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări
32


















Comentează