Ministrul Sportului a câștigat un concurs național de ciclism

eduard carol novak

Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a câştigat, sâmbătă, cu Team Novak, proba de contratimp pe echipe din cadrul competiţiei de ciclism Cupa Max Ausnit, la Lugoj.

“Ziua de azi a venit cu o victorie! Am câştigat proba de Contratimp pe echipe, alături de Team Novak cu un timp foarte bun - 28:57 min. Adrenalina este maximă şi abia aşteptăm proba de fond de mâine!”, a notat Novak pe Facebook. Pe locul doi s-a clasat echipa ACS Olimpic Zărneşti, iar pe trei a terminat CSA Steaua Bucureşti 1. Etapa de fond este programată duminică, la ora 09.00.

Ministrul Eduard Novak (45 de ani) are un palmares impresionant. El concurează ca ciclist paralimpic rutier şi de pistă. Novak a câștigat prima medalie pentru România la Jocurile Paralimpice, dar şi prima medalie de aur, la Londra, în 2012.