Mircea Rednic, prima victorie de când a venit pe banca celor de la UTA Arad

telekomsport.ro
uta arad stadion

Echipa UTA Arad a învins marţi, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a 6-a a play-out-ului Superligii.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 52, din penalti. La o fază în careul sibienilor, balonul l-a atins pe Mino Sota în mână, arbitrul Viorel Flueran nu a dat nimic iniţial, dar, chemat din camera VAR, arbitrul a revăzut imaginile şi a acordat lovitura de pedeapsă. A executat Roger, care a înscris. În minutul 77, Rareş Pop a fost transportat la spital, cu ambulanţa, după ce se prăbuşise pe teren, conform News.ro.

UTA a învins cu 1-0 şi este pe locul 8, de baraj, cu 21 de puncte. Hermannstadt a suferit prima înfrângere din acest play-out şi, cu 27 de puncte, ocupă poziţia a patra în clasament.

UTA ARAD: Fl. Iacob - R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Aly Abeid – Roger (Anton 77), Batha, Ubbink (Vukcevic 90) - R. Pop (Şteau 77), Milosevic (Postolachi 46), Otele (Stahl 65). ANTRENOR: Mircea Rednic

FC HERMANNSTADT: Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Mino Sota, Baba Alhassan (Biceanu 49) – S. Balaure (Bărbuţ 66), Limaj (Babic 66), C. Popescu (Oroian 90) – D. Paraschiv. ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Arbitri: Viorel Flueran - Valentin Avram, Ciprian Danşa - Robert Avram

Arbitri VAR: Iulian Dima - Marius Badea

Observator: Zoltan Szekely