Misiune dificilă pentru Simona Halep! Pe cine va întâlni românca în semifinalele Australian Open

captura TV
Simona Halep

Simona Halep (3 WTA) va juca în semifinalele Australian Open cu Garbine Muguruza (Spania; 32 WTA). Adversara româncei a trecut în sferturi de Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia; 30 WTA), cu 7-5; 6-3, după o oră și 35 de minute, scrie Mediafax.

Halep va avea o misiune foarte dificilă. Muguruza a câștigat ultimele trei meciuri fără să piardă set. De partea cealaltă, jucătoarea noastră a terminat toate partidele de la primul Mare Șlem al anului în minimum de seturi, iar în ultimele dueluri s-a impus fără probleme, în puțin peste o oră de joc.

Raportul meciurilor directe este favorabil ibericei, care a câștigat patru din șase. Halep l-a câștigat pe ultimul, la Roland Garros, în 2018.

Românca s-a calificat în semifinalele Australian Open, miercuri dimineață, după ce a învins-o pe estona Anett Kontaveit, scor 6-1, 6-1.