Mlada Boleslav–Ordabasy 1-1, în turul 2 al Europa League - Una dintre echipe va fi adversara FCSB în turul 3

descopera.ro
fotbal minge

Mlada Boleslav – Ordabasy 1-1, în turul 2 al Europa League

Partida Mlada Boleslav – Ordabasy, care decide posibila adversară a FCSB-ului din turul 3 al Europa League, s-a terminat la egalitate în tur, 1-1. Prima manşă s-a jucat în Cehia, iar partida a fost una foarte echilibrată, anunță MEDIAFAX.

Ambele goluri au fost marcate în prima repriză. Ordabasy a deschis scorul la mijlocul primei reprize, în minutul 21, prin decarul Mirzad Mehanovic. Egalitatea a fost restabilită în prelungiri, minutul 45+2, când atacantul rus Nikolay Komlichenko a punctat după o pasă a lui Antonin Krapka. În partea a doua, gazdele au fost mai incisive pe faza de atac, dar posesia de peste 60% nu a dus la ocazii importante. La Ordabasy, fostul jucător al lui Dinamo, May Mahlangu, a fost integralist.

Echipele de start:

Mlada: Seda – Krapka, Takacs, Pudil, Marco Tulio – Ladra, Matejosky, Hubinek, Fulnek – Mesanovic, Komlichenko

Ordabasy: Nepogodov – Erlanov, Fontanello, Maliy, Dosmagambetov – Bystrov, Mahlangu, Diakhate, Mehanovic – Badibanga, da Silva Araujo

Partida retur se joacă joia viitoare, în Kazakhstan, de la ora României 17:00. FCSB a rezolvat, în mare parte, calificarea în turul 3 al Europa League. Elevii lui Bogdan Andone s-au impus cu 3-0 în meciul tur al duelului cu Alaskhert.