Mogherini: Europa se confrunta cu 'provocari nu mai putin dramatice' decat dupa razboi

Autor: A. Dumitrescu, Redactor

Publicat: 09-05-2015

Actualizat: 09-05-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Provocările pentru Europa "nu sunt mai puţin dramatice" decât după război, a declarat sâmbătă şefa diplomaţiei europene, Federica Mogherini, care a lansat un apel la remedierea accesului inegal la resurse cu prilejul inaugurării pavilionului european la Expoziţia universală de la Milano, relatează AFP.

Federica Mogherini a venit la Milano împreună cu preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz, pentru inaugurarea pavilionului care are drept temă pâinea.

Într-un moment în care Europa comemorează împlinirea a 70 de ani de la sfârşitul celui de Al Doilea Război Mondial, Mogherini a făcut apel la cele 28 de ţări ale UE să nu oculteze repercusiunile conflictelor din regiunile vecine, Africa şi Orientul Mijlociu. "Provocările cu care ne confruntăm nu sunt mai puţin dramatice şi periculoase: foamea, disperarea, războiul din jurul nostru, inegalitatea în accesul la resurse".

"Pentru aceste provocări trebuie să ne asumăm responsabilitatea şi în lume, dar şi în interiorul frontierelor UE", a adăugat ea, într-o aluzie la necesitatea de a identifica dispozitivele adecvate pentru primirea imigranţilor care vin din Libia.

Răspunzând unei serii de întrebări în cadrul unui dialog cu cetăţenii europeni, Martin Schulz a cerut "o solidaritate majoră" între cele 28 de state membre UE pentru a răspunde fluxului constant de imigranţi în Marea Mediterană.

"Comisia va avansa propuneri dar pot să vă asigur deja că unii şefi de stat vor spune că nu sunt în măsură să facă ceea ce noi solicităm", a apreciat şeful legislativului comunitar.

Federica Mogherini şi-a exprimat "ruşinea /pentru faptul/ că Europa se trezeşte când se confruntă cu morţi". "Trebuie să rezolvăm problema Libiei pentru că, atâta timp cât aceasta nu va fi rezolvată, va exista acolo un coridor necontrolat, perfect pentru toţi cei care vor să se ocupe de traficul cu imigranţi", a mai spus şefa diplomaţiei UE.

AGERPRES

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri