Moment ULUITOR la FCU Craiova cu Rapid: un steward a vrut să fure un banner al giuleștenilor/ Jandarmii au sărit și au dat cu gaze lacrimogene

rapid craiova

Pe stadioanele din România se petrec absolut uluitoare. Cluburile plătesc sume uriașe pentru a angaja firme de pază, care ulterior trimit stewarzi pentru a asigura ordinea pe stadion.

La meciul dintre FCU Craiova și Rapid, un om însărcinat cu securitatea și-a găsit ”sufletul de ultras” și a încercat să fure un banner al galeriei Rapidului. În acel moment a început un adevărat război pe stadion, iar jandarmii au dat cu gaze lacrimogene pentru a-i dispersa pe fanii Rapidului.

Atât de eficienți au fost jandarmii încât gazele i-au afectat și pe jucători. La ultimele faze ale meciului, jucătorii celor două echipe abia puteau respira, din cauza gazelor lacrimogene.

Pe gazon, FCU Craiova a învins cu scorul de 1-0, dar meciul din tribune va genera un scandal uriaș. Dacă oamenii care trebuie să asigure paza sunt ”ultrași” sub acoperire, atunci stadioanele din România au o mare problemă.

Echipa FCU Craiova a dispus sâmbătă cu scorul de 1-0, pe teren propriu, de formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a zecea din Superligă

Craiova a deschis scorul în minutul 55, când Sidibe a înscris din pasa lui Gabi Iancu. Golul a fost anulat pentru ofsaid, dar a fost validat de arbitrul Marian Barbu după consultarea VAR. Rapid a rămas în zece oameni încă din minutul 29, când Alexandru Ioniţă a primit roşu direct pentru un fault dur la Vlad Achim.

FCU CRAIOVA: R. Popa - R. Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert (Enache 21) - Van Durmen, Vl. Achim - Sidibe (Paramatti 83), Baeten (Bauza 54), Bahassa – Iancu (Marquet 83). ANTRENOR: Marius Croitoru

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Junior Morais – Kait (Papeau 80), Al. Albu (Crepulja 70), Al. Ioniţă II – Sefer (Pănoiu 70), Dugandzic, Măţan (Costache 46). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: R. Popa 29, Baeten 39, Marquet 90, van Durmen 90+5

Cartonaş roşu: A. Ioniţă (Rapid) 31

Arbitri: Marian Barbu - Andrei Constantinescu, Stelian Slabu – Cătălin Popa

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Adrian Vornicu

Observator: Nicolae Marodin