Monica Macovei a dat lovitura: victorie la CEDO, în urma procesului cu Dan Șova/ DOCUMENT

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 28-07-2020

Actualizat: 28-07-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Monica Macovei a acționat la CEDO în dosarul pierdut în fața lui Dan Șova, în care l-a acutat pentru ”faptul că a depus acte false în instanţă".

Citește și: VERDICT POLITIC cu Dana Budeanu, episodul 97: S-a deschis cel mai mare bordel politic, la Capitală

Acţiunea a fost intentată de Şova în urma acuzaţiilor Monicăi Macovei privind contractele de consultanţă juridică încheiate de casa de avocatură a acestuia cu complexurile Turceni şi Rovinari.

CONSULTAȚI AICI DECIZIA CEDO

Dan Şova a câştigat procesul, în noiembrie 2013, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Monica Macovei fiind obligată să îi plătească 10.000 de lei.

Macovei spunea, după decizia definitivă, că se va adresa Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) şi că s-a referit în declaraţiile sale la contractele lui Şova cu statul a căror valoare ar fi crescut după ce Victor Ponta i-a devenit partener la casa de avocatură, semnând o Convenţie de conlucrare la data de 30 august 2007.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri