Monica Niculescu și Abigail Spears au fost eliminate în sferturile probei de dublu de la Miami

Monica Niculescu

Monica Niculescu și Abigail Spears au fost eliminate, miercuri seară, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Miami, de cuplul australiano-chinez, format din Samantha Stosur și Shuai Zhang, scor 3-6, 7-6 (4), 6-10 potrivit nes.ro.

Niculescu și coechipiera sa au pierdut primul set după 37 de minute, însă cele două au revenit în actul secund și s-au impus în tie-break, scor 7-4, după ce au câștigat de patru ori pe serviciul adversarelor. În super tie-break, egalitatea a persistat până la 5, însă Stosur și Zhang s-au desprins apoi, câștigând cu 10-6 și calificându-se în semifinale, acolo unde le vor întâlni pe Hao-Ching Chan și Latisha Chan, din Taiwan.

În precedentul tur, Niculescu și Spears s-au impus în fața Simonei Halep și a Juliei Goerges, scor 1-6, 7-5, 10-8.