Monica Niculescu se bate cu Sabine Lisicki pentru un loc în semifinalele Taiwan Open

Monica Niculescu

Germana Sabine Lisicki, locul 246 WTA, fostă numărul 12 mondial, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-1, în 69 de minute, pe japoneza Nao Hibino, locul 93 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Taiwan Open, fază în care va evolua cu Monica Niculescu, locul 99 WTA. Lisicki, 28 de ani, a ratat mai multe competiţii, inclusiv Australian Open, din cauza unei accidentări la umăr. Jucătoarea cu cel mai puternic serviciu din lume a disputat în 2013 finala turneului de la Wimbledon, pierdută în faţa franţuzoaicei Marion Bartoli.

Adversarele de vineri s-au mai întânit de şapte ori până în prezent, Monica Niculescu câştigând de patru ori, inclusiv ultimul loc meci, disputat în 2016, în turul I al turneului de la Doha, cu 6-2, 6-2. Monica Niculescu, locul 99 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-0, 1-6, 6-4, pe Zarina Dias din Kazahstan, locul 57 WTA şi cap de serie numărul 6, înainte de a ajunge în sferturile de finală ale Taiwan Open, conform news.ro.