Aproape un milion de persoane sunt declarate cu dizabilităţi, în România, a declarat marţi Monica Solomie, director adjunct la Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi (ANPDPD), la o conferinţă de specialitate despre turismul accesibil.
"Trebuie să recunoaştem că din ce în ce mai multe persoane se declară a fi cu dizabilităţi. La ora aceasta vorbim de aproape un milion de persoane în România. În fiecare lună, noi persoane care dobândesc dizabilităţi intră în acest grup mare, semnificativ, al persoanelor cu dizabilităţi din România. Şi, atunci, automat ne punem problema că tot ceea ce ne înconjoară sau mediul în care de fapt ne desfăşurăm activitatea, ne desfăşurăm viaţa, trebuie să devină incluziv şi pentru ele", a spus Monica Solomie, conform AGERPRES.
Aceasta a menţionat că nu este vorba "doar de dizabilităţile fizice, ci şi de persoanele, în mod deosebit, care au anumite probleme senzoriale, inclusiv cele care se confruntă cu tot felul de afecţiuni mintale".
Monica Solomie a arătat că definiţia dizabilităţii din Convenţia ONU referitoare la aceste persoane nu se referă doar la dizabilităţile permanente, pe termen lung, "ci şi la acele probleme care apar pe durată scurtă în viaţa oricăruia".
Reprezentanta ANPDPD a mai spus că Agenţia Naţională de Plăţi şi Inspecţie Socială este direct implicată în verificarea, inclusiv a spaţiilor hoteliere, a tot ce înseamnă accesibilitate, aşa cum este prevăzută în Legea 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.
"Inspectorii sociali, pe care îi găsim în toată ţara, efectuează periodic controale tematice şi controale inopinate, la sesizarea persoanelor cu dizabilităţi, inclusiv în spaţiile hoteliere. Realizează acest control şi din perspectiva mijloacelor de transport, mai puţin SNCFR - CFR, pentru că acolo a existat până la un moment dat o derogare din partea Comisiei Europene, derogare de care România s-a prevalat", a mai declarat reprezentanta ANPDPD.
Aceasta a precizat că, la solicitarea Agenţiei pe care o reprezintă, inspectorii sociali vor realiza şi controalele pe tot ceea ce înseamnă infrastructură feroviară în privinţa accesibilităţii persoanelor cu dizabilităţi.
"Atunci când vorbim de accesibilizare, vorbim, de fapt, de normalitate. E mult mai simplu să creez spaţii largi chiar acolo unde camera de hotel are totuşi nişte limite. E mult mai simplu să goleşti camera decât să o încarci excesiv cu nişte lucruri. Cu siguranţă, chiar în încăperi relativ mici se poate câştiga spaţiu", a explicat Monica Solomie.
Workshop-ul "AccessibleEU România - Orizonturi favorabile incluziunii: Turismul accesibil şi Actul european privind accesibilitatea (24-WS-RO-01), care a dezbătut problema turismului accesibil şi implicaţiile Actului european privind accesibilitatea transpus integral în legislaţia română prin Legea nr. 232/2022, a fost organizat la Bucureşti de European Accessibility Resource Centre AccessibleEU cu sprijinul Federaţiei Industriei Hoteliere din România (FIHR).
Monica Solomie (ANPDPD): Aproape un milion de persoane, declarate cu dizabilităţi în România
Explorează subiectul
Articole Similare

3
Cristian Popa (BNR): Piața monetară s-a echilibrat, indicele ROBOR a coborât la 6,50%
3

18
Surpriză pe piața muncii: tot mai mulți români de peste 45 de ani își caută activ job
18

1.756
VIDEO Dezvăluire halucinantă: România a ajuns să plătească 27.000 de lei pe un megawatt și am vândut cu un leu
1.756

1.358
VIDEO Cum a ajuns România să aibă cea mai scumpă energie din lume, dar hidrocentralele zac nefinalizate? Explicațiile ministrului Bogdan Ivan
1.358

1.257
Supriză pentru utilizatorii de cartele mobile Telekom: Din noiembrie vor fi portați către Digi
1.257

32
Premieră mondială: Shein va deschide primele sale magazine permanente în Franţa
32

41
11 stații de încărcare pentru mașini electrice au fost instalate pe Autostrada A1, în cadrul unui proiect co-finanţat de UE
41

44
Datele meteo europene ating un nivel record de cerere: inteligența artificială accelerează interesul
44

3.247
VIDEO După mult timp mai vine și o veste bună de la Guvern: Nu mai suntem în acest pericol
3.247

119
Cristina Chiriac a fost reconfirmată, pentru al treilea mandat consecutiv, la şefia CONAF
119

46
CFR SA a emis ordinul pentru proiectarea Lotului 5 Craiova - Caransebeş
46

1.715
'Incompatibilitate' - ANI îl scoate din joc pe șeful companiei de stat Conpet. Cine preia conducerea interimară
1.715

2.933
Ministrul Dezvoltării anunță primul record din guvernul Bolojan: Se leagă și de PNRR
2.933
Comentează