Agenţia de evaluare financiară Moody's Investors Service consideră că profilul de credit actual al României (Baa3 cu perspectivă negativă) reflectă un echilibru între potenţialul solid de creştere economică pe termen mediu şi dezechilibrele macroeconomice, conform agerpres.
Potrivit unei analize publicată marţi de Moody's, principalul atuu al profilului de credit al României este economia sa relativ mare şi diversificată, cu un potenţial de creştere cu 4% pe termen mediu, unul dintre cele mai ridicate din Europa Centrală şi de Est. De asemenea, România are echipe de specialişti în domeniul ITC şi industriile manufacturiere.
"Am putea readuce perspectiva de rating a României la stabilă, dacă vom ajunge la concluzia că Executivul a oprit şi, pe termen mediu, va inversa deteriorarea structurală a finanţelor publice", a declarat analistul şef de la Moody's, Olivier Chemia, care este şi autorul raportului. "Cu toate acestea, presiuni pentru scăderea ratingului ar putea apărea dacă stabilitatea fiscală va continua să se deterioreze structural, în timp ce dezechilibrele externe rămân ridicate", a adăugat el.
Conform Moody's, printre principalele provocări la adresa ratingului României se numără creşterea dezechilibrelor macroeconomice, deficitele fiscal şi de cont curent alimentate de politicile pro-ciclice din trecut şi ponderea mare a cheltuielilor publice rigide. Economia României ar putea să se relanseze graţie cererii interne şi implementării cu succes a fondurilor din planul european de rezilienţă.
România beneficiază de un rating favorabil investiţilor din partea agenţiilor internaţionale de evaluare financiară, acesta situându-se însă cu numai o treaptă peste calificativul "junk" (nerecomandat). Perspectiva de rating este însă negativă.
Moody's determinată să îmbunătățească ratingul României
Explorează subiectul
Articole Similare

29
'Război' în energie - Asociaţia Prosumatorilor acuză Delgaz Grid şi Distribuţie Energie Oltenia de abuz. Operatorii resping acuzaţiile
29

1.313
Un colos al trecutului învie din propria cenușă: Bijuteria industrială din Pipera se reinventează
1.313

16
Stratosfera, noul câmp de luptă al marilor puteri: Companiile franceze pregătesc baloane și aeronave de spionaj
16

1.409
România, preț triplu la energie față de UE - Bogdan Ivan cere anchete la ANRE după semnalul dat de Nicușor Dan: 'Cum Doamne se întâmplă...' / Ultimatum de 60 de zile
1.409

19
Litoralul românesc, în scădere în 2024: Operatorii caută soluții pentru atragerea turiștilor și în afara lunilor de plajă
19

24
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, despre epuizarea rapidă a tichetelor Rabla
24

18
România, la coada Europei la reciclare: Buzoianu vorbește despre soluții
18

37
Agent economic, sancţionat de Garda de Mediu cu 30.000 de lei pentru deversarea apelor uzate în lacul Colibița
37

2.110
VIDEO Ministrul Mediului despre 'furtul apei' din lacurile României: Adevărul din spate e mult mai dureros
2.110

701
VIDEO Diana Buzoianu dezvăluie că șefii Romsilva vor rămâne fără bonusurile de lux: 'Unii directori au luat 100.000 de euro'
701

37
Sanofi, anchetat de Comisia Europeană pentru abuz de poziţie dominantă
37

15
Schimbare la vârful Spotify: Directorul general devine președinte executiv
15

737
Preț redus la energie pentru consumatorii vulnerabili - Ministrul Energiei anunță că lucrează la o schemă
737
Comentează