Moscova continuă contactele cu Washingtonul, majoritar prin ambasade, şi crede că negocierile cu Ucraina în Belarus ar putea duce la rezultate, a declarat joi adjunctul ministrului rus al afacerilor externe, Serghei Riabkov, citat de TASS, informează Reuters.
În acelaşi timp, Riabkov şi-a exprimat convingerea că obiectivele "operaţiunii militare" ruse în Ucraina vor fi pe deplin atinse.
De asemenea, el a atenţionat Occidentul să nu continue escaladarea tensiunilor cu Rusia, potrivit Interfax.
O a doua rundă de negocieri între Moscova şi Kiev în vederea încheierii unui armistiţiu este aşteptată să aibă loc joi, la opt zile de la declanşarea invaziei ruse asupra Ucrainei.
Moscova continuă contactele cu Washingtonul, anunță adjunctul lui Lavrov. Ce avertisment primește Occidentul
Articole Similare

2
Economia SUA duduie - Cel mai rapid ritm de creştere din ultimii doi ani
2

418
Trump îl amenință direct pe Maduro: ”Dacă vrea să facă ceva, dacă face pe durul, va fi ultima oară când va face pe durul”
418

24
Groenlanda reacționează la declarațiile lui Trump: "Groenlanda este ţara noastră. Deciziile noastre se iau aici"
24

70
Vlad Filat îi ”mulțumește” Maiei Sandu pentru mandatul de arestare din Franța
70

4.808
Este nebunie în Europa, înainte de Crăciun: doi șoferi au intrat cu mașinile în mulțime și au făcut prăpăd
4.808

25
Reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova - Maia Sandu a trasat prioritățile politicii externe pentru anul 2026
25

60
Statele Unite ar încerca să anuleze mii de cereri de azil
60

2.115
Trump se laudă și povestește cum l-a forțat pe Macron să accepte cerințele SUA privind prețul medicamentelor: 'O vei face, fii drăguț'
2.115

2.264
Scandalul Epstein ia amploare: 8.000 de documente, înregistrări video și fișiere FBI făcute publice
2.264

52
Ministrul Apărării israelian: Israelul nu se va retrage niciodată cu totul din Fâşia Gaza
52

2.485
VIDEO Un oraș unic pe planetă: Construit la peste 250 de metri sub nivelul mării, este cel mai jos punct urban din lume
2.485

1.945
VIDEO Greta Thunberg, arestată în timpul unui protest pro-Palestina, la Londra
1.945

2.006
Acuzații grave în Germania: AfD, suspectat că ar strânge informații pentru Rusia despre rutele de aprovizionare cu arme și apărarea antidrone
2.006

















Comentează