MotoGP: Alex Rins a câştigat Marele Premiu al Americilor

motogp.com
motogp

Pilotul spaniol Alex Rins (Suzuki) a câştigat, duminică, la Austin (Texas), Marele Premiu al Americilor, la clasa MotoGP, în Campionatul Mondial de motociclism viteză, scrie Agerpres.

Rins a reuşit prima sa victorie la categoria regină, fiind urmat în clasamentul cursei de ''veteranul'' italian Valentino Rossi (Yamaha), la 462/1000, şi de australianul Jack Miller (Ducati), la 8 sec 454/1000.

Alex Rins este primul pilot care se impune pe Circuitul Americilor, după compatriotul său Marc Marquez, care a câştigat toate cursele de la apariţia acestui Mare Premiu în calendar, în 2013. Marquez a abandonat duminică.

În clasamentul general al piloţilor, primul este în continuare italianul Andrea Dovizioso (Ducati), clasat pe locul patru la Austin.

...

La clasa Moto2 s-a impus elveţianul Thomas Luthi (Kalex), fiind urmat de germanul Marcel Schroetter, plecat din pole position, la 2 sec 532/1000, şi de spaniolul Jorge Navarro (Speed Up), la 3 sec 836/1000e.

Italianul Lorenzo Baldassarri, care a câştigat primele două curse ale sezonului, a căzut la Austin, dar rămâne lider la general.

...

Spaniolul Aron Canet (KTM) a câştigat Marele Premiu al Americilor la Moto3, devansându-i pe compatriotul său Jaume Masia (KTM), cu 909/1000, şi pe italianul Andrea Migno (KTM), cu 1 sec 077/1000.

Tânărul de 19 ani a reuşit a patra victorie din carieră, deşi a pornit de pe poziţia a şasea a grilei de start.

Liderul clasamentului general, japonezul Kaito Toba (Honda), a căzut în turul opt. Masia este noul lider al ierarhiei generale.