Naomi Osaka a fost eliminată în sferturile de finală ale Miami Open

wtatennis.com
naomi osaka

Japoneza Naomi Oska, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă clar, miercuri, cu scorul de 6-0, 6-4, de Maria Sakkari din Grecia, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 23, în sferturile de finală ale Miami Open.

Sakkari s-a impus în 69 de minute şi a oprit o serie de 23 de meciuri fără înfrângere ale jucătoarei din Japonia, potrivit news.ro.

Neînvinsă înaintea acestui meci din februarie 2020, Osaka a câştigat, anul acesta, Australian Open şi anul trecut, US Open.

Maria Sakkari va da piept în semifinale cu învingătoarea din meciul dintre jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8, şi spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 58 WTA.

În cealaltă semifinală se vor întâlni australianca Ashleigh Barty, locul I WTA şi ucraineanca Elina Svitolina, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5.