Napoli a ajuns la 11 victorii consecutive în Serie A, după ce a învins-o pe Udinese cu 3-2

prosport.ro
napoli

Napoli a ajuns la 11 victorii consecutive în Serie A, unde este lider autoritar, impunându-se cu 3-2 acasă împotriva lui Udinese, sâmbătă, înr-un meci din etapa a 15-a.

Napoli a condus cu 3-0 până în ultimul sfert de oră, în urma reuşitelor lui Victor Osimhen (minutul 15), Piotr Zielinski (32) şi Eljif Elmas (58). Udinese a revenit pe final graţie golurilor lui Ilija Nestorovski (79) şi Lazar Samardzic (82), potrivit Agerpres.

Napoli nu a contat pe cel mai bun jucător al său în acest sezon, georgianul Hvicia Kvaraţhelia, accidentat.

Echipa antrenată de Luciano Spalletti este neînvinsă în campionat, unde a acumulat 41 de puncte, fiind la 11 puncte de următoarele două clasate, Lazio Roma şi AC Milan, care au un meci mai puţin disputat. Udinese este pe locul 8, cu 24 de puncte.

Vineri, în primul meci al etapei. Empoli, cu Răzvan Marin introdus în minutul 66, a învins-o cu 2-0 acasă pe Cremonese, la care Vlad Chiricheş şi Ionuţ Radu, accidentaţi, nu au fost în lot. Golurile au fost reuşite de Nicolo Cambiaghi (46) şi Fabiano Parisi (88).

Empoli, cu 17 puncte, ocupă locul 12. Cremonese are 7 puncte şi se află pe locul 18, primul retrogradabil.

Celelalte partide ale rundei se joacă sâmbătă şi duminică. Campionatul va fi apoi întrerupt pentru a face loc Cupei Mondiale din Qatar (20 noiembrie - 18 decembrie).