Naţionala de handbal feminin tineret a României a ratat, calificarea în semifinalele Campionatului European din Ungaria

romania handbal bucurie

Naţionala de handbal feminin tineret a României a ratat, miercuri, calificarea în semifinalele Campionatului European din Ungaria, după ce a fost învinsă de reprezentativa ţării gazdă, cu scorul de 31-21 (12-11), în grupa principală II a competiţiei, potrivit news.ro.

După două meciuri în grupa principală II, România rămâne cu doar 2 puncte, pe locul 3, insuficient pentru calificarea în semifinale. În primul meci din grupa II, România a trecut de Spania, cu 29-24.

Ungaria are 6 puncte, lider, iar Norvegia, care are 2 puncte (locul 2) a învins tricolorele deja în grupa preliminară D, având avantajul rezultatului direct. Spania (0 puncte) este pe locul 4, iar nordicele şi ibericele vor juca al doilea meci al zilei.

În grupa preliminară D, echipa României a obţinut rezultatele: 28-26 cu Portugalia, 30-20 cu Suedia, 25-30 cu Norvegia.

Tricolorele vor juca pentru clasarea finală pe locurile 5-8, iar semifinalele vor avea loc în 19 iulie. Finalele pentru medalii se vor juca două zile mai târziu.

Campioana europenă en-titre este Franţa.