Echipa de fotbal a României a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Tokyo, 1-0 (1-0) cu Honduras, joi, la Kashima, în Grupa B a turneului olimpic.
La 57 de ani de la precedenta participare a fotbalului românesc la Jocurile Olimpice, în 1964, tot la Tokyo, România a obţinut o victorie foarte importantă, prin autogolul lui Elvin Oliva (45+1).
Jucătorii antrenaţi de Mirel Rădoi nu au făcut un meci grozav, au fost dominaţi categoric în repriza secundă, însă au fost aproape perfecţi în apărare.
Prima oportunitate a partidei i-a aparţinut fundaşului Paşcanu (8), care a reluat imprecis din careu, cu capul, după o lovitură liberă. La puţin timp după aceea, hondurienii au avut şi ei o situaţie bună, dar Aioani a prins mingea expediată de Rivas de la circa 25 de metri (8).
Portarul Aioani s-a remarcat mai ales la şutul lui Pineda de la 16 metri (10), însă nu a avut emoţii la balonul expediat de Benguche (22).
România a reuşit să se apropie de poarta adversă prin Ganea (33), al cărui şut a fost deviat în corner.
Honduras, semifinalistă la Jocurile din 2016, de la Rio, a fost aproape de deschiderea scorului, după o eroare a lui Marin (39), când Benguche l-a driblat pe Aioani, dar Ghiţă a respins din faţa porţii goale.
Finalul primei reprize a aparţinut tricolorilor. Raţiu a pătruns pe partea dreaptă şi a şutat periculos pe lângă poartă (42). România a deschis scorul la ultima faze a primei părţi: Ciobanu a executat un corner cu efect la colţul scurt, iar fundaşul Oliva a deviat mingea în propria poartă (45+1).
România a avut şi prima oportunitate notabilă din repriza secundă, însă Dobre a trimis pe lângă o minge întoarsă în careu de Ganea (61).
Latino-americanii au controlat jocul şi au căutat breşe în apărarea supraaglomerată condusă de Paşcanu şi Ghiţă, însă acestea nu au fost multe. Reyes a trimis două şuturi de la circa 20 de metri (64, 66), dar Aioani l-a respins pe primul, iar al doilea a fost blocat de Paşcanu.
În min. 67, România a ratat şansa de a tranşa soarta partidei, Perello apărând şutul lui Sefer. Rapidistul a expediat primul şut pe poartă al echipei noastre. Tot el a fost periculos în min. 86, dar şutul său din careu nu i-a dat emoţii lui Perello.
Hondurasul a mai avut două şanse bune, prin Reyes (83), care a reluat peste poartă din careu o centrare de pe stânga, şi o reluare la colţul scurt a lui Martinez (90), la centrarea lui Decas.
În celălalt meci din grupă, echipa Noii Zeelande a învins selecţionata Coreei de Sud cu scorul de 1-0 (0-0).
Duminică 25 iulie se vor disputa partidele Noua Zeelandă - Honduras (ora României 11:00, Kashima) şi România - Coreea de Sud (ora României 14:00, Kashima), iar miercuri 28 iulie sunt programate ultimele meciuri din grupă, România - Noua Zeelandă (ora României 11:30, Sapporo) şi Coreea de Sud - Honduras (ora României 11:30, Yokohama). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.
Honduras - România 0-1 (0-1)
A marcat: Elvin Oliva (45+1, autogol).
Kashima, Ibaraki Kashima Stadium
JO 2020 - Grupa B
Au evoluat echipele:
Honduras: 1. Alex Guity (12. Michael Perello, 46) - 21. Elvin Oliva (5. Cristopher Melendez, 88), 2. Denil Maldonado (căpitan; 4. Carlos Melendez, 88), 16. Jose Garcia, 3. Wesly Decas - 10. Rigoberto Rivas (17. Luis Palma, 57), 15. Carlos Pineda, 20. Jorge Alvarez, 8. Edwin Rodriguez (7. Jose Reyes, 57) - 19. Douglas Martinez, 9. Jorge Benguche. Selecţioner: Miguel Falero.
Rezerve neutilizate: 6. Jonathan Nunez, 18. Juan Obregon.
România: 12. Marian Aioani - 4. Alexandru Paşcanu, 8. Marius Marin (căpitan), 6. Virgil Ghiţă - 14. Andrei Raţiu (17. Ricardo Grigore, 75), 10. Andrei Ciobanu (5. Tudor Băluţă, 69), 18. Marco Dulca, 3. Florin Ştefan (2. Radu Boboc, 46) - 20. Alexandru Dobre, 9. George Ganea (19. Andrei Sîntean, 68), 11. Valentin Gheorghe (21. Antonio Sefer, 55). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 1. Mihai Popa - 13. Eduard Florescu.
Arbitru: Leodan Gonzalez; arbitri asistenţi: Nicolas Taran, Richard Trinidad (toţi din Uruguay); al patrulea oficial: Ismail Elfath (SUA)
Arbitru video: Andres Cunha (Uruguay); arbitru asistent video: Bibiana Steinhaus-Webb (Germania)
Comisar de meci: Jerry Huang (China), coordonator general: Katharina Duehmert (Germania)
Cartonaşe galbene: Oliva (26), Dobre (44), Alvarez (48), Dulca (71), Sîntean (82).
Naționala de tineret a debutat cu victorie la Olimpiadă: Am bătut Hondurasul cu un autogol
Explorează subiectul
București
11°C
Articole Similare

2
Oficial de la naționala Egiptului, avertisment pentru Salah. Nu vor să-l vadă jucând în MLS
2

39
Kosovo primește un bonus uriaș dacă se califică la Campionatul Mondial
39

80
Ladislau Boloni știe care este problema fotbalului românesc
80

28
Eduard Ionescu debutează cu victorie la Cupa Mondială de tenis de masă de la Macao
28

2.611
Mircea Lucescu a vrut să plece cu naționala în Slovacia. Mihai Stoichiță: 'Mi-a zis lăsați-mă să mă întorc în cantonament, sunt ok'
2.611

65
Sorana Cîrstea a intrat în Top 30 WTA. Sabalenka rămâne lider
65

40
Jannik Sinner a reuşit 'Sunshine Double'. A câștigat turneul de la Miami, după cel de la Indian Wells
40

150
Franţa a învins duminică seara, pe teren neutru, echipa naţională a Columbiei, într-un meci amical de pregătire pentru Cupa Mondială 2026
150

54
CAF va modifica regulamentele în urma fiasco-ului de la finala Cupei Africii pe Naţiuni
54

357
Mihai Stoica spune cine ar trebui să conducă naționala României: Doar el poate salva ceva
357

31
CS Dinamo, la a 11-a victorie consecutivă în campionat
31

3.235
Ionuț Lupescu, atac subtil la șeful FRF: 'Nu l-aș fi numit pe Lucescu la națională' / Mesaj pentru selecționer: 'Să îi vină mintea la cap. Să se potolească'
3.235

93
Presa din Slovacia scrie despre Mircea Lucescu, după ce a fost dus la spital: E puțin probabil
93
















Comentează