Naţionala masculină a României, prima victorie la turneul preolimpic, 12-7 cu Germania

Facebook.com
Steaua Bucuresti polo

Naţionala masculină de polo pe apă a României a reuşit, miercuri, prima sa victorie în turneul preolimpic de la Rotterdam, 12-7 (1-1, 5-5, 4-1, 3-1) cu Germania, în Grupa B, potrivit Agerpres.

Două două reprize echilibrate, tricolorii au reuşit desprinderea în finalul sfertului al treilea, prin două goluri în ultimele două minute. Avantajul a fost consolidat în ultima repriză, oferind primul succes al tinerei echipe a României în acest turneu.

Pentru România au marcat ''veteranii'' Cosmin Radu (3 goluri), Alexandru Ghiban (3), Vlad Georgescu (2), Andrei Prioteasa (2), Alexandru Vătrai şi Victor Antipa. De remarcat prestaţia de excepţie a portarului Marius Ţic, care a apărat 13 din cele 20 de şuturi (65%).

Citește și CODICELE atacului lui Băsescu la adresa DNA și susținerea SIIJ contra Direcției-Fratele și nepotul său, condamnați definitiv în spețe DNA, fiica sa ÎN AȘTEPTARE

Golurile echipei Germaniei au fost reuşite de Mateo Cuk (2), Dynn Schuetze (2), Denis Strelezkij, Marin Restovic, Marko Stamm.

Înaintea meciurilor Croaţia - Rusia şi Olanda - Franţa, de miercuri, situaţia în grupă se prezintă astfel: 1. Croaţia 6 puncte, 2. Rusia 5 puncte, 3. Olanda 4 puncte, 4. România 3 puncte, 5. Franţa 2 puncte, 6. Germania 0 puncte.

Joi, România, echipă antrenată de grecul Athanasios Kechagias, va înfrunta Franţa (18:30), într-un meci decisiv pentru calificarea în sferturi.

Sferturile de finală sunt programate la 19 februarie, semifinalele în 20 februarie, iar finalele la 21 februarie. Primele trei clasate în turneu se califică la JO 2020.