NBA - Boston Celtics, prima echipă cu 20 de victorii de la debutul sezonului

frbaschet.ro
baschet final four

Boston Celtics a devenit luni seară prima echipă cu 20 de victorii obţinute de la debutul actualei ediţii a campionatului profesionist-nord-american de baschet (NBA), după ce a reuşit să se impună în deplasare, cu scorul de 116-110, în faţa formaţiei Toronto Raptors, potrivit Agerpres.

Jason Tatum, vedeta lui Celtics, a reuşit 17 dintre cele 31 de puncte ale sale în cel de-al treilea sfert, în timp ce coechipierul său Jaylen Brown a încheiat meciul de al Toronto cu 22 de puncte. Marcus Smart, desemnat cel mai bun apărător al sezonului trecut, a contribuit la rândul său cu 18 puncte, în timp ce Blake Griffin a marcat 13 puncte.

Acesta este al şaptelea succes în opt meciuri pentru Boston Celtics, finalista NBA în sezonul trecut, care şi-a consolidat poziţia de lider al Conferinţei de Est, după 25 de meciuri disputate (20 de victorii, 5 înfrângeri).

Tot luni, Houston Rockets s-a impus pe propriul parchet, cu 132-123, după două reprize de prelungiri, în faţa formaţiei Philadelphia 76ers. Oaspeţii au mizat pe revenirea lui James Harden, absent 14 meciuri din cauza unei accidentări la picior, însă "The Beard" nu a putut evita al treilea eşec consecutiv în deplasare al echipei sale.

Seara de luni nu a fost una bună nici pentru campioana en titre, Golden State Warriors, învinsă pe teren propriu de Indiana Pacers (112-104).

Debutantul Andrew Nembhard a fost jucătorul decisiv pentru Pacers în acest joc, cu 31 de puncte, 13 assist-uri şi 8 recuperări.