Nelămurirea lui Predoiu după ce a primit aviz negativ la audierile din Parlament: 'NU am văzut poziția PSD pe calendarul legilor penale'

Autor: Maria Stan, Redactor

Publicat: 18-02-2020

Actualizat: 18-02-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

După ce a primit aviz negativ din partea parlamentarilor, ministrul propus la Justiție, Cătălin Predoiu, a declarat că în cadrul audierilor nu a văzut poziția PSD pe calendarul modificărilor la legile penale, având în vedere că a propus ca aceste acte normative să fie discutate după alegeri.

Citește și: Pedepse mai dure pentru agresorii sexuali! Senatorii au majorat anii de închisoare pentru orice faptă ce implică contact sexual cu un minor

„Nu am văzut poziția PSD pe calendarul legilor penale. Eu am spus că nu doresc să discutăm asta pana nu avem un Parlament legitim. Bunul mers al Justiției nu depinde doar de legile justiției și de codurile penale, ci e nevoie de mai multe investiții în sistemul judiciar, de clarificare a sistemului salarial, astfel încat doar justitia sa fie procupare”, a declarat Cătălin Predoiu.

Cătălin Predoiu nu a exclus ca alegerile locale să poată fi organizate în aceeași zi cu alegerile parlamentare anticipate.

„Nu exclud această posibilitate. E o decizie politică. Se va lua la nivel de partid”, a mai spus Predoiu.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri