Discuţiile de pace de două zile asupra conflictului sirian la care au luat parte Rusia, Iranul şi Turcia s-au încheiat vineri în Kazahstan fără progrese semnificative cu privire la formarea unui comitet constituţional, care ar trebui să găsească o soluţie la conflictul din ţară, relatează France Presse potrivit Agerpres.
Potrivit unui comunicat comun publicat la finalul negocierilor, formarea acestui comitet constituţional a fost abordată şi emisarul Naţiunilor Unite pentru Siria, Geir Pedersen, a participat, dar noi discuţii la Geneva vor fi necesare pentru a ajunge la un rezultat.
Emisarul Rusiei pentru Siria, Aleksandr Lavrentiev, a declarat joi că "mai multe puncte obscure" încetinesc crearea comitetului constituţional, care ar permite relansarea procesului politic de soluţionare a conflictului.
Iniţiat la începutul anului 2017, procesul de la Astana, capitala Kazahstanului, recent redenumită Nur-Sultan, a eclipsat treptat negocierile sub auspiciile ONU între regimul lui Bashar al-Assad şi opoziţie, care nu au putut găsi o soluţie definitivă pentru a pune capăt unui război ce a făcut peste 370.000 de morţi din 2011.
Procesul are loc la iniţiativa Rusiei şi a Iranului, aliaţii Damascului, în coordonare cu Turcia, care sprijină unele grupări rebele, dar fără implicarea Washingtonului.
Acest proces ilustrează rolul vital al Moscovei, a cărei intervenţie militară în septembrie 2015 a permis regimului lui Bashar al-Assad, aflat pe atunci în dificultate, să schimbe situaţia în favoarea sa.
Ultimele runde de negocieri au dat puţine rezultate şi Rusia pledează asupra formării unui comitet constituţional. Conform planului ONU, acest comitet ar număra 150 de membri: 50 numiţi de putere, 50 de opoziţie şi 50 de Naţiunile Unite.
Niciun progres semnificativ la sfârşitul discuţiilor din Kazahstan cu privire la conflictul din Siria
Explorează subiectul
Articole Similare

364
Destinația europeană pe care aproape nimeni nu o ia în calcul, dar unde economisești peste jumătate din buget
364

491
Oamenii de știință sunt aproape de o descoperire cu adevărat revoluționară: semnale ce indică o posibilă a cincea forță a naturii
491

1.507
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri combinate din ultimele luni
1.507

1.080
Teribilul blestem al ceasului astronomic din Praga: cei care au încercat să-l repare au înnebunit sau murit în circumstanțe misterioase
1.080

1.516
VIDEO Michelle Obama face o anliză obiectivă după ultimele alegeri: Țara nu este pregătită
1.516

1.090
Netanyahu, presat de aliații săi - Israelul nu va accepta niciodată înființarea unui stat palestinian
1.090

134
Soarta Siriei în prim plan - Vladimir Putin şi Benjamin Netanyahu au avut o discuţie cu privire la evoluţiile din Orientul Mijlociu
134

2.233
Motivul josnic pentru care un bărbat își schimbă numele în fiecare an
2.233

67
VIDEO Furtuna Claudia face ravagii - Trei morți în Portugalis și inundații masive în Marea Britanie
67

2.403
Mega-proiectul Chinei spre Europa: Rusia trebuie să își dea acordul
2.403

1.181
Arabia Saudită, la un pas de Acordurile Abraham - Trump deschide discuția despre F-35: 'Mi-au cerut să analizez această opțiune' / Pentagonul avertizează
1.181

131
Acord între Kiev și Moscova - Un nou schimb masiv de prizonieri
131

93
Zidul de la frontieră a depășit Linai Albastră - Libanul va depune o plângere la ONU împotriva Israelului
93


















Comentează