Nicolae Stanciu a pus umărul la victoria Al Ahli asupra Al Wehda, scor 3-2: Internaţionalul român a marcat un gol

FC Steaua
Nicolae Stanciu

Internaționalul român Nicolae Stanciu (25 de ani) a marcat, vineri, un gol pentru Al Ahli, în victoria echipei sale contra celor de la Al Wehda, scor 3-2, din etapa cu numărul 28 a primei ligi din Arabia Saudită, potrivit mediafax.

Al Soma, golgheterul egiptean al lui Al Ahli, a deschis scorul în minutul 18, iar Stanciu a majorat diferența în prelungirile primului act. Djaniyi i-a pasat mijlocașului român, care a sprintat în flancul drept și l-a învins pe portarul advers cu un șut pe jos. A fost primul gol în campionat pe Nicolae Stanciu, care a acumulat trei pase decisive până în prezent.

După pauză, Al Soma a realizat dubla și a dus scorul la 3-0, însă oaspeții au redus din diferență prin golurile lui Otero (71') și Kasongo (73'). Cu zece minute înaintea încheierii timpului regulamentar, Al Wehda a rămas în 10 oameni, după eliminarea mijlocașului Anselmo. Stanciu a fost înlocuit în minutul 79.

În urma acestei victorii, Al Ahli rămâne cu șanse importante pentru obținerea locului trei, care îi asigură prezența în preliminariile Ligii Campionilor Asiei. Cu două runde înainte de final, echipa lui Stanciu se află pe poziția a cincea, cu 49 de puncte, la o lungime de locul trei, ocupat de echipa lui Șumudică, Al Shabab, care are un meci mai puțin disputat.