Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a estimat luni că greva de la Societatea de Transport Bucureşti a generat pierderi de 13-14 milioane de lei.
"Există o pierdere cam de 13-14 milioane de lei. (...) Această companie este subordonată Consiliului. Are o adunare generală, un consiliu de administraţie şi un director. Tot ce au făcut aceste conduceri ale societăţii de transport a fost să aplice legea şi contractele între ea şi diferiţi angajaţi. În momentul acesta s-au constituit comisii de disciplină care analizează ce s-a întâmplat, iar în urma acestor comisii de disciplină o să vedem inclusiv oameni cărora li se va desface contractul de muncă, pentru că realmente nu au respectat ceea ce scrie în el", a spus Nicuşor Dan, pentru B1Tv, potrivit Agerpres.
Pe de altă parte, el a precizat că ar trebui avut în vedere cine sunt "cei care au incitat" la acţiunea ilegală de protest.
"Ani de zile această societate a fost condusă practic de sindicat. Am vorbit cu oameni care mi-au spus: Nu intrai în sindicat, primeai turele cele mai grele sau stăteai sau nu ţi se repara maşina. Şi în sfârşit există o încercare de a organiza această societate de transport public în mod profesionist, pe bază de principii de management. Şi de aici a venit această solicitare care părea absurdă, de demitere a directorului general", a spus Nicuşor Dan.
Edilul-şef a mai precizat că situaţia STB a fost "stabilizată", în condiţiile în care la începutul mandatului său societatea avea datorii de 1,2 miliarde lei. Totodată, el a precizat că STB va fi reformată.
"O să fim foarte atenţi la consumul de motorină. O să fim foarte atenţi la acele creşteri artificiale de venituri, prin chematul oamenilor din zile libere. O să fim foarte atenţi la urmărirea prin cadrul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public a respectării orarelor. O să avem în continuare controale şi o să implementăm foarte curând un sistem unitar informatic pe toate autobuzele, astfel încât să vedem cine pleacă, din vina lui, în întârziere din staţie", a declarat edilul general.
În ce priveşte o eventuală externalizare a unor activităţi, precum cea de pază, Nicuşor Dan a declarat că o parte dintre angajaţii care se ocupau de acest aspect ar urma să fie direcţionaţi către activitatea de control sau cea de curăţenie a autovehiculelor.
Nicușor Dan continuă războiul cu sindicatul STB: Protestul a generat o gaură de 13-14 milioane de lei - 'O să fim foarte atenţi la consumul de motorină'
București
7°C
Articole Similare

4
Ministrul Energiei din Grecia, Stavros Papastavrou: Europa a învăţat o lecţie în ultimii ani şi a învăţat-o nu tocmai simplu. Dacă securitatea energetică nu este consolidată, libertatea este fragilă
4

12
Transportatorii cer scăderea urgentă a prețului carburanților: „Statul încasează peste jumătate din cost”
12

19
Bursa de la București a deschis pe roșu: scăderi pe toți indicii în debutul ședinței. Start negativ pentru piața de capital
19

375
Binance Academy: Ce trebuie să știi dacă vrei să investești sau să faci trading în piețele crypto?
375

40
Thinkstor Global Strategies anunță lansarea „House of Romania”, proiect care vizează promovarea României la Davos 2027
40

25
România, lider în UE la floarea-soarelui: creșteri importante în agricultură în 2025
25

29
Scăderi în construcții la început de an: mai puține autorizații pentru locuințe în 2026
29

6.170
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră: suspiciuni de corupție și examene „aranjate” pe bani
6.170

1.965
VIDEO Mesaj ferm al premierului: Extinderea UE, esențială pentru viitorul Europei de Sud-Est
1.965

71
Rusia suspendă tranzacţiile valutare cu venituri din petrol şi gaze, până la 1 iulie, ca urmare a creşterii preţurilor acestuia
71

3.627
România revine pe harta blindatelor: VLAH, vehiculul 4x4 care țintește standardele NATO și ar putea relansa industria de apărare
3.627

80
Bloomberg: Exporturile de petrol ale Iranului prin Strâmtoarea Ormuz sunt în creştere, în timp ce rivalii din Golf sunt blocaţi
80

2.547
Taxele au crescut degeaba: Încasările guvernului au rămas aproape la fel ca în 2025
2.547
















Comentează