Nicușor Dan, victorie zdrobitoare în fieful rusofilului Ilan Șor, în Găgăuzia

Autor: Bogdan Antonescu

Publicat: 19-05-2025 13:48

Actualizat: 19-05-2025 16:48

Article thumbnail

Sursă foto: intellinews.com

Nicușor Dan a învins și în autonomia găgăuză, profund anti-românească și controlată de gruparea criminală Șor. Potrivit Autorității Electorale Permanente, din cei 423 de moldoveni cu cetățenie română care au votat în secția deschisă la Comrat, peste 82 la sută l-au preferat pe candidatul independent și pro-european.

Astfel, Nicușor Dan a acumulat 349 de voturi la Comrat (82,51%), în timp ce George Simion, susținut masiv în această campanie de vocile pro-ruse din R. Moldova, a fost votat de doar 74 de oameni din Găgăuzia (17,49%).

Asta deși, sâmbătă, pe canalurile de Telegram afiliate grupării criminale Șor au apărut mesaje de mobilizare pentru votarea liderului AUR, George Simion.

În total, în Republica Moldova, Nicușor Dan a obținut 88% din voturile exprimate, potrivit datelor prezentate în timp real de AEP.

La cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, s-au prezentat la urne, în Republica Moldova, 158.143 de cetățeni români.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri