Nigeria, prima finalistă a Cupei Africii pe Naţiuni

ghete fotbal

Selecţionata de fotbal a Nigeriei s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni din Cote d'Ivoire, după ce a învins formaţia Africii de Sud cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, miercuri seara, la Bouake, în prima semifinală a competiţiei, în care scorul a fost egal, 1-1, atât la finalul celor 90 de minute, cât şi la capătul prelungirilor.

''Super Vulturii'' au deschis scorul prin William Troost-Ekong (67 - penalty), au avut apoi un gol anulat la Victor Osimhen, după care sud-africanii au egalat in extremis, prin Teboho Mokoena (89), din penalty, trimiţând meciul în prelungiri, potrivit Agerpres.

Cele două echipe nu au reuşit să încline balanţa în prelungiri, deşi sud-africanii au avut un om eliminat, pe fundaşul Grant Kekana (115).

La loviturile de departajare portarul nigerian Stanley Nwabali, care apără la formaţia sud-africană Chippa United, a apărat şuturile trase de Mokoena şi Makgopa, în timp ce de la nigerieni a ratat Aina.

Moffi, Omeruo, Troost-Ekong şi Iheanacho au transformat pentru echipa antrenată de portughezul Jose Peseiro (ex-Rapid Bucureşti), iar Mayambela şi Mvala au punctat pentru Bafana-Bafana.

Nigeria a pierdut cinci din precedentele şase semifinale din Cupa Africii pe Naţiuni. ''Super Vulturii'', care au trei titluri continental în palmares (1980, 1994, 2013), vor juca a opta finală în CAN.

În finala de duminică, Nigeria va înfrunta învingătoarea dintre echipa gazdă, Cote d'Ivoire, şi RD Congo, semifinală programată tot miercuri seara.

La Bouake au evoluat echipele:
Nigeria: Nwabili - Aina, Ajayi, Troost-Ekong (căpitan) - Bassey, Onyeka (Aribo, 102), Osayi-Samuel (Omeruo, 120+2), Iwobi (Yusuf, 63) - Moses Simon (Chukwueze, 63), Osimhen (Moffi, 110), Lookman (Iheanacho, 102). Selecţioner: José Peseiro.
Africa de Sud: Ronwen Williams (căpitan) - Mudau, Xulu (Mayambela, 75), Kekana, Modiba, Mvala - Th. Mokoena, Zwane (Lepasa, 75; Sibisi, 117), Sithole - Tau, Makgopa. Selecţioner: Hugo Broos.