O a treia rundă de negocieri cu privire la războiul din Siria s-a deschis marţi în capitala Kazahstanului, Astana, în absenţa grupărilor rebele, ceea ce lasă puţine speranţe într-un progres notabil în privinţa rezolvării conflictului, transmite AFP, conform agerpres.
Precedentele două runde desfăşurate la Astana, sub patronajul Rusiei şi Iranului, aliate ale regimului lui Bashar al-Assad, şi al Turciei, susţinătoare a rebelilor, nu au permis niciun progres major în găsirea unei soluţii la conflictul care, din 2011, a făcut peste 320.000 de morţi.
Poliţiştii germani au luat la puricat un oraş întreg, leagăn al islamului radical - FOTO/VIDEO
Şeful delegaţiei regimului sirian, Bashar al-Jaafari, a denunţat decizia rebelilor de a boicota întâlnirea, dând însă asigurări că pot fi realizate progrese şi în acest condiţii. 'Suntem pregătiţi să asigurăm succesul (reuniunii de la) Astana (...), cu sau fără participarea facţiunilor armate. Absenţa lor la Astana demonstrează lipsa de decenţă a politicii lor', a declarat al-Jaafari, citat de agenţia siriană SANA.
Potrivit negociatorului-şef al Damascului, participanţii vor lua în discuţie din nou 'separaţia între opoziţie şi terorişti', o cerere formulată rebelilor în repetate rânduri de către regim.
Luni, un purtător de cuvânt al rebelilor, Usama Abu Zeid, a explicat boicotarea negocierilor de la Astana prin 'promisiunile nerespectate cu privire la încetarea ostilităţilor' în Siria.
Trimisul special al ONU, Staffan de Mistura, a declarat că se aşteaptă ca în capitala kazahă să fie abordate lupta antiteroristă şi posibilităţi concrete de schimburi de prizonieri şi de persoane răpite.
Uniunea Europeană a decis în PREMIERĂ: Vălul islamic, INTERZIS la locul de muncă
Precedentele întâlniri de la Astana s-au axat pe consolidarea fragilului armistiţiu stabilit în decembrie între forţele lui Bashar al-Assad şi grupări rebele, însă ameninţat de izbucniri regulate de violenţe.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat marţi că negocierile 'au devenit cu adevărat complicate din cauza diferenţelor care există între abordările diverselor părţi'.
Staffan de Mistura a convocat guvernul sirian şi grupările de opoziţie pentru o a cincea rundă de negocieri sub egida Naţiunilor Unite, la Geneva, pe 23 martie.
Comentează