Norvegiencele de la Vipers Kristiansand au câştigat medalia de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin

Romania Norvegia handbal

Echipa norvegiană Vipers a câştigat duminică, la Turneul Final Four de la Budapesta, medalia de bronz a Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Metz Handball, cea care a eliminat CSM Bucureşti. Vipers s-a impus cu scorul de 31-30 (15-16), în finala mică a competiţiei, potrivit news.ro.

În semifinale, Metz a fost eliminată de Rostov Don (scor 25-27), iar Vipers a fost învinsă de Gyor (22-31).

De la ora 19.00, Gyor ETO, cu pivotul Crina Pintea în lot, va juca finala cu Rostov Don.

CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four de la Budapesta, fiind eliminată în sferturi de Metz Handball.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.