Novak Djokovic a câștigat finala turneului de la Paris

enational.ro
Novak Djokovici

Novak Djokovic (1 ATP) a câștigat, duminică, finala turneului de la Paris, după ce s-a impus în fața lui Denis Shapovalov (28 ATP), cu scorul de 6-3, 6-4, scrie Mediafax.

La începutul primului set, sârbul a reușit o minge de break în fața lui Shapovalov. Djokovic a profitat de acest avantaj timpuriu și a închis setul la 6-3. În setul doi, cei doi au început cu câteva game-uri împărțite. La scorul de 3-3, Novak Djokovic a reușit un break, ceea ce i-a permis să se impună după aproximativ o oră și 10 minute de joc.

Acesta este a cincea oară când Novak Djokovic a reușit să câștige turneul de la Paris.

Turneul de la Paris dispune de premii totale în valoare de 5,791,280 de euro.

În ediția de anul trecut a turneului, Djokovic a ajuns până în finală, unde l-a întâlnit pe Karen Khachanov, care l-a învins pe jucătorul sârb cu scorul de 7-5, 6-4.