Novak Djokovic a câştigat al treilea titlu la US Open

enational.ro
Novak Djokovici

Novak Djokovic, locul 6 ATP, a câştigat, duminică, al treilea titlu la US Open, după o finală de trei ore şi 15 minute cu Juan Martin del Potro, locul 3 ATP, scor 6-3, 7-6(4), 6-3, scrie Mediafax.

Sârbul încheie sezonul Slam-urilor pe 2018 cu două trofee consecutive, la Wimbledon şi Flushing Meadows, și are acum 14 titluri de Mare Şlem în palmares, urcând pe locul 3 în clasamentul all-time, la egalitate cu legendarul Pete Sampras.

Roger Federer domină topul cu 20 de trofee, urmat de Rafael Nadal - cu 17 trofee.

Elevul lui Marian Vajda a încheiat partida având doar o lovitură câştigătoare în plus faţă de Juan Martin del Potro (32-31), însă nivelul de joc atins în finalul primului set şi apoi reaccesat în al treilea, a fost cu adevărat impresionant. După un start intens de meci, dar lipsit de ameninţări reale la retur, Djokovic a lansat, la 3-3, un atac apăsat, concretizat cu serie de trei game-uri câştigătoare. Setul doi a depăşit 90 de minute - durata unui meci de fotbal - şi a arătat partea umană a sârbului într-o luptă crâncenă, în care Djokovic a reuşit să iasă învingător, cu dârzenia caracteristică. Setul trei a adus o nouă mostră de tenis impresionant marca Novak Djokovic, Del Potro fiind pur şi simplu exasperat de super-defensiva sârbului şi de execuţiile acestuia.

111 puncte a câştigat Novak Djokovic în finala de la US Open 2018, cu cinci mai multe decât Del Potro.