Novak Djokovici a câștigat, pentru a opta oară, Australian Open: De luni, sârbul este noul lider mondial

Novak Djokovici

Novak Djokovici (Serbia; 2 ATP) s-a impus în finala masculină de simplu de la Australian Open, în fața lui Dominic Thiem (Austria; 5 ATP). A închis ultimul act după patru ore și trei minute, în cinci seturi, 6-4; 4-6; 2-6; 6-3;6-4.

Djokovici și-a trecut în cont al optulea titlu la Australian Open și al 17-lea turneu de Mare Șlem al carierei. În același timp, triumful îl va duce, de luni, pe primul loc în ierarhia ATP. Sârbul a avut, însă, un meci foarte greu în fața austriacului. Nu s-a regăsit în primul set, pe care l-a pierdut la 4, dar și-a revenit odată cu debutul actului secund.

A luat următoarele două seturi și, chiar dacă a cedat în setul patru, a reușit să pună presiune suplimentară, cu un joc agresiv și cu o apărare solidă, în setul cinci și să termine finala cu 6-4.

Triumful de la Australian Open îi aduce lui Djokovici 2.000 de puncte ATP și 4.1 milioane de dolari australieni.