Novak Djokovici, victorie în trei seturi cu Alex de Minaur, şi calificare în sferturi la Australian Open pentru a 14-a oară - Bautista Agut, eliminat

Sârbul Novak Djokovici, favorit 4, s-a calificat, luni, în sferturile de finală de la Australian Open, primul grand slam al anului. Djokovici a ajuns în sferturi la Melbourne pentru a 14-a oară, potrivit news.ro.

Djokovici s-a impus fără probleme, scor 6-2, 6-1, 6-2, în faţa australianului Alex de Minaur, favorit 22.

Meciul a durat două ore şi 16 minute.

În sferturi, Djokovici va evolua contra rusului Andrei Rublev, cap de serie 5, care l-a eliminat pe danezul Holger Rune.

Tot în sferturi a acces şi americanul Tommy Paul, locul 35 mondial, care l-a învins pe spaniolul Roberto Bautista Agut, favorit 24, scor 6-2, 4-6, 6-2, 7-5, după trei ore şi 19 minute.

Următorul adversar pentru Paul va fi un conaţional, Ben Shelton, locul 89 mondial, în vârstă de 20 de ani.