Arabia Saudită a negat duminică informaţiile conform cărora scriitorul Jamal Khashoggi, un proeminent disident saudit care a dispărut în această săptămână, a fost ucis în consulatul său din Istanbul, relatează dpa preluată de Agerpres.
Un oficial al consulatului a spus că acuzaţiile sunt 'lipsite de fundament', potrivit agenţiei oficiale de presă saudite.
Oficialul, rămas sub protecţia anonimatului, şi-a exprimat îndoiala că acuzaţiile privind uciderea lui Khashoggi au fost lansate de oficiali turci apropiaţi de acest caz.
Sursa citată a mai spus că o echipă de investigatori saudiţi a ajuns sâmbătă la Istanbul pentru a se alătura anchetei privind dispariţia lui Khashoggi.
Jurnalistul în vârstă de 59 de ani, care era un critic dur al prinţului saudit moştenitor Mohammad bin Salman, a dispărut marţi în timpul unei vizite în clădirea consulatului saudit din Istanbul, unde se afla pentru a obţine documente în vederea căsătoriei cu o femeie turcă.
Sâmbătă, un prieten apropiat al lui Khashoggi a declarat pentru dpa că acesta a fost ucis în consulat.
Prietenul, care a dorit să-şi păstreze anonimatul, a adăugat că asasinatul a fost confirmat de către poliţia turcă şi că trupul victimei a fost tăiat în bucăţi. Până acum, nu există informaţii oficiale pentru a fi coroborate cu această versiune.
Turcia a lansat o anchetă în legătură cu dispariţia lui Khashoggi.
Jurnalistul scria pentru The Washington Post, care a relatat că el a fost ucis în consulatul din Istanbul de o echipă saudită "trimisă special pentru a comite această crimă".
Conform articolului, care citează surse anonime, investigatorii turci consideră că echipa venită din Arabia Saudită era formată din 15 membri.
Arabia Saudită a spus că Jamal Khashoggi a părăsit incinta înainte de a fi dat dispărut, în timp ce Turcia insistă că el se afla încă în consulat.
Arabia Saudită neagă informațiile cu privire la uciderea disidentului Jamal Khashoggi în consulatul din Istanbul
Articole Similare

1.671
Negocieri de pace pentru Ucraina - Donald Trump îndeamnă Kievul să se miște repede
1.671

2.233
Protestele de la Bruxelles dau rezultate - Decizia luată de CE
2.233

31
Urmările scandalului Epstein - Londra trimite un nou ambasador la Washington
31

2.331
Bula imobiliară ia amploare - Țara cu cele mai supraevaluate locuințe
2.331

679
Macron cere blocarea acordului UE–Mercosur în forma actuală: Nu sunt întrunite condițiile
679

3.363
Șeful Serviciului de Informații Externe a Rusiei a prezentat „pe scurt formula” de pace a Moscovei: „Victoria luminii lumii ruse asupra întunericului neonazismului european!”
3.363

4.268
Mark Rutte pune degetul pe rană - Care sunt țările care refuză intrarea Ucrainei în NATO
4.268

106
Dosarul Jeffrey Epstein - Aleşi democraţi din Congres publică 68 de noi fotografii
106

40
Numele Trump se alătură lui JFK - Cea mai celebră sală de spectacole din Washington își schimbă denumirea
40

2.768
Frontul de est în viziunea lui Gherasimov: "Situaţia din Donbas devine critică pentru forţele armate ale Ucrainei"
2.768

4.356
UPDATE / VIDEO Avion prăbușit în condiții misterioase în SUA: aeronava îi aparține unui celebru fost pilot de curse NASCAR
4.356

3.020
Temutele rachete Oreshnik desfășurate la granița NATO - Țara care devine bază de lansare
3.020

88
Tensiuni între SUA și Venezuela - Președintele Braziliei se oferă drept mediator
88

















Comentează