Numărul victimelor cutremurului din Indonezia a ajuns la 14; alte 162 de persoane au fost rănite

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 29-07-2018

Actualizat: 29-07-2018

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Cel puţin 14 persoane au fost ucise şi alte 162 au fost rănite după ce un cutremur a lovit insula Lombok în Indonezia, în apropierea Bali, conform oficialilor, scrie Fox News.

Adâncimea cutremurului, care a avut o magnitudine de 6.4 pe scara Richter, a fost de doar şapte kilometri.

Cutremurul a fost urmat de alte două cutremure mai mici şi 60 de replici.

„Oamenii din estul insulei Lombok şi din Mataram au simţit cutremurul timp de 10 secunde”, a declarat Sutopo Purwo Nugroho, purtătorul de cuvânt al serviciilor de urgenţă.

O femeie din Malaysia în vârstă de 30 de ani a fost ucisă iar numărul victimelor ar putea creşte, autorităţile încă cercetând zonele afectate, a adăugat Nugroho.

Femeia făcea parte dintr-un grup de 18 turişti şi tocmai vizitase Muntele Rinjani. Cutremurul a dărâmat unul dintre pereţii pensiunii unde erau cazaţi iar alte şase persoane din grup au fost rănite.

Dintre cele 162 de persoane rănite, 67 au fost internate în spital cu răni grave.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri