Primăria Sectorului 4 anunţă că, începând de luni, ora 10,00, vor fi demarate lucrările la noua staţie de metrou care va fi construită pe Şoseaua Berceni.
Acţiunea va debuta cu devierea reţelelor de utilităţi aflate în trama stradală, astfel că traficul pe această arteră cu patru benzi va fi restricţionat pentru 45 de zile, precizează Primăria Sectorului 4, într-un comunicat transmis duminică AGERPRES.
Potrivit sursei citate, în toată această perioadă, cele două benzi de circulaţie de ieşire din Bucureşti vor fi închise, iar traficul va fi restricţionat pe o lungime de 500 de metri între sediile companiilor Toyota şi CanPack.
De altfel, restricţiile de circulaţie sunt aplicate în coordonare şi cu avizul Brigăzii de Poliţie Rutieră a Municipiului Bucureşti.
"Este un pas extrem de important pe care Primăria Sectorului 4 îl face la începutul acestui an. De mâine, ne apucăm de treabă! Începem lucrările la noua staţie de metrou de pe Şoseaua Berceni. O perioadă vom fi nevoiţi să circulăm cu restricţii, însă trebuie să avem răbdare şi să conducem cu atenţie. Realizarea acestei staţii va aduce extrem de multe beneficii comunităţii noastre, de aceea trebuie să fim cumpătaţi pe parcursul desfăşurării acestor lucrări", a declarat primarul Daniel Băluţă.
Noua staţie de metrou care se va întinde pe o lungime de 1,6 kilometri va fi construită între staţia Berceni, actualul capăt de linie al magistralei 2 de metrou, şi Şoseaua de Centură. Cu o suprafaţă desfăşurată de 15.100 mp, staţia va fi una supraterană, însemnând o clădire cu subsol, parter şi două etaje şi va avea şase zone pietonale, două dintre acestea vor fi situate pe partea opusă a Şoselei Berceni, fiind asigurată legătura printr-un pasaj pietonal subteran.
În imediata apropiere va fi amenajată o parcare de tip park&ride pentru a fi folosită de toţi cei care vor să ajungă în centrul Capitalei şi folosesc ca mijloc de transport metroul, precizează sursa citată.
O nouă stație de metrou în București - Anunțul făcut de Primăria Sectorului 4
Explorează subiectul
Articole Similare

154
Apar noi sfinți și sărbători în calendarul ortodox: decizia luată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
154

35
Accident rutier pe DN 1, în Otopeni: un pieton rănit
35

20
Cătălin Predoiu: Violenţa domestică nu poate fi eradicată doar prin instituţiile de forţă, e nevoie de multă prevenţie
20

27
Sorin Grindeanu: România spune STOP violenței domestice
27

2.129
Începe greul pentru `regele ciobanilor` - EPPO l-a dat pe mâna judecătorilor pentru fraudare de fonduri europene de peste 2 milioane de euro
2.129

120
Șefa Parchetului European a descins la un mare fermier din România și la o instituție cheie: milioane de euro în joc prin fraudă
120

60
Băuți în timpul programului. Doi angajați CFR testati pozitiv la alcool în timpul unor controale
60

796
Noi hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
796

802
Incendiu la o școală din Teleorman. Acoperișul, în flăcări. Se intervine cu mai multe autospeciale de salvare
802

78
VIDEO FOTO Se circulă în condiții de iarnă pe mai multe drumuri din țară. Au fost impuse restricții de circulație
78

2.366
Tragedia de la hotelul din Prahova, în care au murit tinerele din Nepal: Un lung șir de nereguli, ce spune șeful ITM - Cercetarea la fața locului, reluată
2.366

4.090
Criza de la maternitatea din Târgu Mureș: 8 bebeluși infectați cu bacteria care a omorât copiii de la Iași. Din fericire nu a fost niciun deces. Cum s-a răspândit bacteria
4.090

1.511
Rabla 2025. Voucherele pentru mașini clasice s-au dat în doar 13 minute. Buzoianu: 'Mă aștept ca voucherele să se epuizeze rapid'
1.511
Comentează