Șoc în lumea tenisului: Arina Sabalenka, numărul 2 mondial, a fost învinsă de o jucătoare de pe locul 100 WTA

Jucătoarea de tenis Arina Sabalenka din Belarus, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 7-6 (6), 6-1, de slovena Kaja Juvan, locul 100 WTA, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide, în care a fost direct acceptată, arata News.ro.

Juvan, 21 de ani, s-a impus după un meci care a durat o oră şi 29 de minute

Sportiva din Serbia a obţinut, astfel, prima victorie în faţa unei sportive din Top 10 WTA şi, în acelaşi timp, a acces în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de categorie WTA 500.

Într-un alt meci de la această competiţie, Maria Sakkari din Grecia, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost întrecută, cu scorul, de 7-6 (5), 2-6, 6-4, de americanca Shelby Rogers, locul 40 WTA, după două ore şi 18 minute de joc.

Pentru Rogers, aceasta a fost a patra victorie obţinută împotriva unei jucătoare din Top 10 WTA.

Americanca va da piept în sferturi cu Elena Rîbakina din Kazahstan, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 7, iar Juvan, cu japoneza Misaki Doi, locul 105 WTA, sau cu rusoaica Anastasia Gasanova, locul 130 WTA.