ȘOC la US Open: După Simona Halep, Karolina Pliskova și Ashleigh Barty, a fost ELIMINATĂ și Naomi Osaka

wtatennis.com
naomi osaka

Naomi Osaka, numărul 1 WTA și campioana en-titre de la US Open, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului nord-american de Mare Șlem, luni seară, după ce a pierdut partida cu sportiva elvețiană Belinda Bencic (12 WTA), scor 5-7, 4-6. Partida s-a încheiat după o oră și 26 de minute. În urma acestui rezultat, Barty este noul lider mondial, urmată de Pliskova, Osaka și Halep.

Osaka a avut probleme încă din startul partidei, când a fost condusă cu 2-0. Ulterior, nipona a egalat, însă Bencic a realizat break-ul decisiv la scorul de 5-5, adjudecându-și actul inaugural.

În setul secund, Bencic a câștigat pe serviciul lui Osaka la scorul de 2-2, iar sportiva din Japonia nu s-a mai putut redresa până la finalul jocului, fiind eliminată de la US Open, competiție pe care o câștigase în ediția precedentă.

În sferturile de finală de la US Open, Belinda Bencic va înfrunta câștigătoarea din duelul Donna Vekic (23 WTA) - Julia Goerges (30 WTA).

Ashleigh Barty, cap de serie numărul 2, şi Karolina Pliskova, favorită 3, au fost eliminate, duminică, în optimile de finală ale turneului US Open.

Australianca Barty a fost învinsă de Qiang Wang (China, cap de serie 18), scor 6-2, 6-4.

Sportiva cehă Karolina Pliskova a pierdut confruntarea cu britanica Johanna Konta, cap de serie 16, scor 7-6 (1), 3-6, 5-7.

Wang o va întâlni în sferturile de finală pe americanca Serena Williams, cap de serie numărul 8, care a trecut în optimi de favorita 22, Petra Martic, scor 6-3, 6-4.

Konta va juca împotriva sportivei Elina Svitolina (Ucraina, cap de serie 5).