ȘOCUL SERII în Liga Campionilor: Liverpool A UMILIT-O pe Manchester City, iar Barcelona s-a distrat cu AS Roma / VIDEO

liga campionilor

După ce Real Madrid s-a distrat, marți seara, la Torino, cu Juventus, unde s-a impus cu 3-0, seara de miercuri a fost una fericită pentru Liverpool. Cormoranii și-au umilit adversarii din campionat, pe Manchester City, dar în Liga Campionilor, în sferturile competiției.

Liderul din Anglia, antrenat de Pep Guardiola, a rezistat doar 12 minute pe Anfield Road. Egipteanul Salah, noua minune a fotbalului, a marcat primul. La pauză a fost 3-0. Oxlade-Chamberlain și  Mane au marcat la 10 minute distanță unul față de altul, stabilind și scorul final.

Au marcat: Salah '12, Oxlade-Chamberlain '21, Mane '31

Vezi golurile AICI

Înainte de meci, autocarul echipei Manchester City a fost atacat de fanii formaţiei Liverpool, miercuri seară, la sosirea la stadion, astfel că partida a început cu câteva minute de întârziere.

Suporterii au aprins numeroase fumigene şi au aruncat cu sticle şi cu alte obiecte, avariind vehiculul.

După acest incident, FC Liverpool a postat pe site-ul oficial un comunicat prin care condamnă atitudinea fanilor.

“Clubul condamnă ferm scenele care au precedat sfertul nostru de finală al LC, în urma cărora a fost avariat autocarul echipei Manchester City la sosirea la Anfield. Comportamentul unui anumit număr de persoane este total inacceptabil şi clubul va coopera total cu autorităţile pentru a-I identifica pe cei responsabili”, a precizat FC Liverpool.

La Barcelona, Messi și ai lui s-au distrat cu echipa lui Bogdan Lobonț, AS Roma. La pauză, Barca avea avantaj minim, grație unui autogol al lui De Rossi. În partea a doua, Roma a greșit din nou poarta, iar Manolas și-a învins și el coechipierul, pe Alisson. La 3 minute dopă autogolul grecului, Pique a marcat pentru 3-0.

Dzeko a marcat golul de onoare pentru italieni, însă tabela de marcaj a închis-o Barcelona, prin Luis Suarez. S-a terminat 4-1, iar catalanii așteaptă semifinala.

a.g. De Rossi '38, a.g. Manolas '56, Pique '59, L. Suarez '87 / Dzeko '80

Jocul a fost întrerupt pentru scurt timp, în minutul 19, după ce pe teren au ajuns mai multe baloane aruncate din tribune de fanii Barcelonei, care au cerut eliberarea liderilor catalani şi independenţa regiunii.

FC Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Sergi Roberto (Andre Gomes ’83), Rakitic, Busquets (Paulinho ’67), Iniesta (Denis Suarez ’85) - Messi, Luis Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde.

AS Roma: Alisson - Peres, Fazio, Manolas, Kolarov – Pellegrini (Gonalons ’61), De Rossi (Defrel ’77), Strootman – Florenzi (El Shaarawy ’72), Dzeko, Perotti. Antrenor: Eusebio Di Francesco

Partida retur va avea loc la 10 aprilie.