Of, ce chin, ce dor, ce jale! România, egal norocos în fața Israelului

gsp
Ro - ISR alibec

România a întâlnit Israelul în preliminariile Euro 2024. Meciul de pe Arena Națională s-a încheiat egal, scor 1-1, într-o partidă dominată copios de oaspeți.

România a reușit să deschidă scorul în minutul 27 prin Denis Alibec și a intrat la pauză în avantaj. În a 2-a repriză, Israel a dominat copios jocul și a reușit să restabilească egalitatea în minutul 53 prin Gloukh. Paradele lui Moldovan și inexactitatea israelienilor în fața porții au făcut ca tabela să rămână 1-1, iar tricolorii păstrează șanse important de calificare la Euro 2024.

După un debut promițător, cu două victorii și două remize, echipa națională a României se situează pe locul 2 în grupă, la doar două puncte în spatele liderului, Elveția. "Tricolorii" au acum o șansă de a se distanța de una dintre principalele echipe rivale în cursa pentru calificarea la EURO 2024.

UPDATE 9 septembrie, ora 23.38: Final de partidă

România-Israel s-a încheiat cu scorul de 1-1

UPDATE 9 septembrie, ora 23.15: Israel are poseseia, România încearcă să dea lovitura pe contră

Minutul 70: Oaspeții stau mai bine la capitolul posesie, jucătorii lui Edi Iordănescu joacă pe cartea contraatacului

UPDATE 9 septembrie, ora 22.57: Israel a egalat

Minutul 53: Israel a reușit să egaleze printr-un gol marca de Glock cu un șut din afara careului

UPDATE 9 septembrie, ora 22.50: A început repriza secundă pe Arena Națională

Minutul 46: A început partea secundă din partida România - Israel, HAI ROMÂNIA!

UPDATE 9 septembrie, ora 22.33: PAUZĂ! România conduce după primele 45 de minute

content-image

UPDATE 9 septembrie, ora 22.29: Israel ratează o ocazie mare de gol

Minutul 42: Reflex fabulos al lui Moldovan la un șut expediat de Yehezkel. Scorul a rămas 1-0 pentru tricolori.

UPDATE 9 septembrie, ora 22:16: Nicușor Stanciu trece pe lângă gol

Minutul 30: Nicușor Stanciu prinde un șut bun de la distanță, mingea trece puțin pe lângă poartă

UPDATE 9 septembrie, ora 22:14: GOOOOOOOOOL! România!!!

Denis Alibec deschide scorul pe Arena Națională în minutul 27

UPDATE 9 septembrie, ora 22.11: Mircea Geoană este prezent pe Arena Națională

Astăzi este momentul ca această generație să ne creeze noi amintiri, scrie pe Facebook secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, prezent sâmbătă seara pe Arena Națională la meciul România-Israel.

„Tocmai ce m-am întors din Israel și îi găsesc, astăzi, pe prietenii noștri, adversari pe terenul de fotbal.Eu am crescut cu Sătmăreanu, Dembrovschi, Dinu, Lucescu și Dumitrache. Am rămas uluit de Popescu, Petrescu, Hagi și Răducioiu. M-am bucurat când i-am văzut, în Germania, pe Chivu, Raț, Contra și Mutu. Tot timpul m-am bucurat să văd tricolorii noștri. Astăzi este momentul ca această generație să ne creeze noi amintiri! Succes, băieți! Suntem cu toții alături de voi! Hai, România”, scrie pe Facebook Mircea Geoană.

Pe Arena Națională se află și deputatul social-democrat Radu Popa: „E timpul victoriei! E vremea revanșei”.

Al cincilea meci al Romnâniei din preliminariile Campionatului European din vara viitoare, Euro 2024, contra Israelului, are loc pe Arena Națională.

UPDATE 9 septembrie, ora 22:07: Ocazie mare pentru România

Minutul 21: România trece pe lângă deschiderea scorului - Burcă lovește cu capul o minge centrată de Nicușor Stanciu, mingea se duce agonizat pe lângă poartă

UPDATE 9 septembrie, ora 21.55: Început echilibrat de meci

Minutul 10: Partida este extrem de echilibrată. Cele două echipe nu își asumă deocamdată niciun risc.

UPDATE 9 septembrie, ora 21.45: A început partida de pe Arena Națională

Imnul României a fost cântat de întreg stadionul. Hai ROMÂNIA!

UPDATE 9 septembrie, ora 21.40: Peste 40.000 de fani sunt prezenți în acest moment pe stadion

UPDATE 9 septembrie, ora 21.35: Mesaj al fanilor ”tricolori”

La una dintre peluze, suporterii au expus un banner uriaș, având culorile tricolorului și inscripționat cu mesajul: "Ţara mea de glorii", un vers din poezia "Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie" scrisă de Mihai Eminescu. Cu doar 10 minute rămase până la începutul meciului, stadionul găzduiește 35.000 de spectatori entuziaști!

UPDATE 9 septembrie, ora 21.30: Celebrii fani ai echipei FC Național, ”Los Platanos”, prezenți la meci

Acești fani au devenit cunoscuți în vremea când adesea susțineau "cu melodie" echipa FC Național. Potrivit DigiSport, membrii acestui grup sunt absolvenți ai Conservatorului și au început să apară în tribunele stadionului Cotroceni încă din 1996. Ei au fost implicați în Muzica Reprezentativă a Armatei, iar trupa lor a luat naștere după ce au ieșit la pensie.

UPDATE 9 septembrie, ora 21.20: Peste 20.000 de spectatori sunt în interiorul Arenei Naționale

UPDATE 9 septembrie, ora 21.10: Portarii naționalei au fost întâmpinați cu aplauze

Portarii echipei naționale au ieșit pe teren pentru sesiunea de încălzire. Daniel Moldovan, Cătălin Târnovanu și Valentin Aioani au fost salutați cu aplauze de către spectatorii prezenți în tribune. Edi Iordănescu a optat din nou pentru portarul echipei Rapid în confruntarea de astăzi.

UPDATE 9 septembrie, ora 21.00: Cine este arbitrul partidei din această seară

Conform anunțului UEFA, brigada de arbitri care va oficia meciul dintre România și Israel este condusă de Slavko Vincic, în vârstă de 43 de ani, din Slovenia. El va fi asistat pe margine de conaționalii săi Tomaž Klančnik, în vârstă de 40 de ani, și Andraž Kovačič, în vârstă de 37 de ani, care au participat la inspecția oficială a terenului.

Slavko Vincic este arbitru FIFA din 2010 și a mai condus o partidă a echipei naționale a României în trecut. În 2014, el a fost arbitru central la meciul amical România - Danemarca, care s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea României, golurile fiind marcate de Claudiu Keșeru. La acea vreme, selecționerul României era Anghel Iordănescu.

Meciul din această seară va beneficia de sistemul de arbitraj video (VAR). Arbitrul VAR desemnat de UEFA este Nejc Kajtazovic, care va fi asistat de Rade Obrenovic.

UPDATE 9 septembrie, ora 20.50: Stadionul începe să se umple - Valuri de oameni întră pe Arena Națională

UPDATE 9 septembrie, ora 20.40: Primul 11 trimis în teren de Edi Iordănescu

România: H. Moldovan - Cr. Manea, A. Burcă, Drăgușin, Bancu - R. Marin, M. Marin - Sorescu, N. Stanciu, Fl. Coman - Alibec

Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: Târnovanu, Aioani – Rațiu, Screciu, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, I. Hagi, Rus, Olaru, Moruțan, Camora

Israel: Glazer - Dasa, Vitor, Goldberd, R.Revivo - Dor Peretz, Lavi, Gloukh - Solomon, Turgeman, Kinda

Rezerve: Daniel Peretz, Gerafi, Davidzada, Yehezkel, Lemkin, Abu Fani, Haziza, M. Jaber, Weissman, Baribo, David

Selecționer: Alon Hazan (56 de ani)

Arbitru: Slavko Vinčić // Asistenți: Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič (toți Slovenia)

UPDATE 9 septembrie, ora 20.30: Agitație mare la sosirea tricolorilor la stadion

O mare agitație s-a creat la sosirea echipei naționale a României! Sute de suporteri au așteptat cu nerăbdare jucătorii în momentul în care aceștia au ajuns la Arena Națională. Ovații furtunoase au răsunat în momentul în care jucătorii au coborât din autocar, iar suporterii i-au încurajat să lupte pentru victorie și pentru onoarea României. Curând, echipa a pășit pe teren sub aplauzele entuziaste ale celor 4.000 de fani prezenți pe stadion.

UPDATE 9 septembrie, ora 20.20: Jandarmii au efectuat un control riguros

Brigada Specială de Intervenție a Jandarmeriei a efectuat un control de securitate amănunțit asupra autocarului echipei naționale a Israelului. După ce au permis jucătorilor să coboare la tunel, autocarul a fost însoțit până la una dintre parcările VIP. Fotbaliștii purtau tricouri albe și pantaloni albaștri.

UPDATE 9 septembrie, ora 20.10: Asistență uriașă la duelul de foc dintre România și Israel

Aproximativ 48.000 de spectatori sunt așteptați la confruntarea din această seară cu Israel.

UPDATE 9 septembrie, ora 20.00: Românii așteaptă să intre în stadion. Suporterii sunt optimiști

UPDATE 9 septembrie, ora 19.50: Fanii Israelului au ajuns la stadion

UPDATE 9 septembrie, ora 19.40: Primele imagini din vestiarul tricolorilor

UPDATE 9 septembrie, ora 19.30: Pierdere grea pentru naționala Israelului

Liel Abada, în vârstă de 21 de ani, extremă dreapta și o vedetă a echipei naționale a Israelului, nu va putea participa la partida împotriva României. Fotbalistul care evoluează pentru Celtic a suferit o accidentare la ultima sesiune de antrenament cu echipa națională și a fost trimis înapoi în Scoția pentru a fi supus unor investigații suplimentare. Abada se confruntă cu o problemă la coapsă și este de așteptat să fie indisponibil pe teren timp de aproximativ o lună.

UPDATE 9 septembrie, ora 19.20: Fanii vor găsi programul de meci la partida din această seară

„Fanii prezenți diseară pe Arena Națională vor găsi programul de meci gratuit editat de Federația Română de Fotbal”, informează FRF.

UPDATE 9 septembrie, ora 19.10: Accesul în stadion se va va face începând cu ora 19:45

FRF anunță că accesul în stadion se va face începând cu ora 19:45. Pentru fan zone și activități promoționale dedicate suporterilor în „Arena Fanilor”, porțile se vor deschide începând cu ora 18.45.

De asemenea, programul STB va fi prelungit până la ora 01.00 a zilei de 10.09.2023.

Federația a comunicat și câteva reguli de acces pentru spectatori, printre care:

-Să nu introducă și să nu afișeze însemne, să nu scandeze sloganuri cu caracter politic.

-Să nu se implice în nici un fel de discriminare de rasă, etnică sau religioasă, să nu promoveze în nicio formă persoane vinovate de săvârşirea unor infracţiuni contra păcii şi omenirii ori adepte ale ideologiei fasciste.

-Să nu introducă în incinta Arenei Naționale niciun fel de inscripții, embleme, pancarte, bannere, afișe sau alte suporturi care conțin texte, litere, simboluri, sloganuri, imagini ori texte; sunt permise exclusiv steagurile naționale ale României, Israelului sau Kosovo arborate pe suport din material plastic;

UPDATE 9 septembrie, ora 19.00: Tribuna a doua are 16.500 de tricouri galbene pe scaune

Cu aproximativ 3 ore înainte de începerea meciului, tribuna a doua arată absolut magnific. Motivul constă în faptul că pe scaune au fost plasate 16.500 de tricouri galbene ale naționalei, pregătite pentru spectatori. Această inițiativă a fost pusă în aplicare de către Penny, sponsorul FRF.

România - Israel, echipe probabile:

România: H. Moldovan - Cr. Manea, Drăgușin, A. Burcă, Bancu - Olaru, R. Marin, N. Stanciu - I. Hagi, Alibec, Mihăilă

Rezerve: Aioani, Târnovanu, Sorescu, Racovițan, A. Rus, Camora, Screciu, M. Marin, Cicâldău, Moruțan, G. Pușcaș, Fl. Coman, Bîrligea

Selecționer: Edward Iordănescu (45 de ani)